2i sterking van de vloot, een bedreiging in de golf van Saros zou hoogst ernstig kunnen worden, de ingerichte noodfabriek leverde lang niet vol doen d"e munitie, spaarzaamheid gepaard aan het gebruik van, losse schoten, ter misleiding, gaven een pover resultaat. Het bleef echter stil, doch het was de stilte voor den storm. Aan Engelsche zijde was minder het groote munitieverbruik, dat ten minste had kunnen worden aangevuld, de oorzaak van de slapte in het optreden, dan wel de omstandigheid, dat de Admiraal Carden, zooals men dat meer gezien heeft, „ziek" werd en vervangen moest worden. Het werd hem dan ook niet gemakkelijk gemaakt. Men had wel de order gegeven, de Dardenellen te forceeren, maar toen dit niet ineens ging, integendeel zelfs zeer langzaam, „was this slow progress watched by the Admiralty with anxious eyes. Men wist, om eens een gangbare uitdrukking te bezigen, wel waarmede men begonnen was, maar niet waarmede men zou eindigen De politici waren, ten rechte of niet, teleurgesteld in de verwachtingen, die de strategen bij hen gewekt of liever niet gedood hadden. Zij behoefden de medewerking der Balkanstaten, v/elke vele kleintjes een groote te meer moesten maken, (men herinnere zich de pogingen van Venizelos om Grie kenland in den oorlog te werpen). Men hoopte op den opstand der Turken te Constantinopel tegen den Duitschen invloed. Het wisselen van telegrammen nam een aanvang. Men begon hoe langer hoe meer tegevoelen, dat het met een vloot alleen niet zou gaan: „millitary cooperation was in the air". Het plan de politiek in the Nearer East kracht bij te zetten door een scheepsmacht naar de Dardanellen ge zonden, was door een klein aantal handigen doorgedreven; voor zooverre het militaire deskundigen waren, eigenlijk tegen beter weten in. Bij hen kwam echter spoedig de natuur weer de overhand herwinnen. In het offi cieel rapport valt dan ook omtrent het tijdvak 16-26 Februari te lezen: „It was in thé course of these 10 days, that the views of Lord Kitchener who was in reality the leading spirit of the triumvirate, which was conducing the war, underwent a considerable change". Op 24 Februari, sprak Kitchner ervan, dat hij voelde, dat de vloot er zonder hulp van een landleger niet door zou kunnen, komen, maar dat van terugkeeren geen sprake kon zijn. Grey zeide dat de moreele uitwerking van een mislukking gelijk zou zijn aan een groote nederlaag te land. Maar toch liet met het oorspronkelijk plan niet los en sprak tegelijk over militaire onderneming zonder het doel daarvan duidelijk te omlijnen. Men begon naar Egypte, waar toen Birdwooa commandant der landmacht in het O. v. d. Middellandsche Zee was, te telegrafeeren over de vraag of het noodig geoordeeld werd, dat troepen voor het nemen der forten gebruikt zouden worden, en hoeveel. Merk waardig is daarbij een antwoord, het ei van Columbus om uit de moeilijk heden te komen zonder eigen fouten te bekennen, dat aangaf, hoe een 1) Ia een in Juli 1920 verschenen blauwboek over de Engelsche actie in Rusland, den steun aan Koltsjab, de expeditie op de M ■ermankust, enz. be sprekend, wjjst de Engelsche Ópperbevelhebber maarschalk H Wilson er op, hoe de velé door Engeland ondernomen acties ste-ds meer troepen eischten, dan men aanvankelijk voor den inzet wilde afzonderen. Op de Moermankust landden in April 1918 150 mariniers, die op het einde van Mei versterkt werden met 370 andere en op 23 Juni met 600 infanteristen met. mitrailleurs. Nadien moest steeds weer aan andere aanvragen worden voldaan, tot er ten slotte 18000 waren. De expeditie in Mesopotamia begon met 2 brigades en toen zjj geëindigd was, had ze in het geheel 900.000 man gevergd. De 6 divisies, waarmede in 1914 de groote oorlog begon in België en Noord- Frankrijk werden er 36. Kjj trekt de conclusie, dat. is eenmaal een militaire onderneming begonnen, het niet meer mogelijk is, de daaraan deelnemende troepen te beperken, en dringt er daarom op aan, dut dergeljjke verzoeken komend van buiten het Engelsche rijk, nooit zullen worden ingewilligd, alvorens men met groote zorgvuldigheid zal hebben nagegaan, welke 'asten voor later het gevolg ervan zouden kunnen zjjn. Een raad, die moeilijk op te volgen zal zjjn, waar in de tegenwoordige wereldorde men minder dan ooit strategische of politieke voor spellingen zal kunnen doen Omgeke.erd is de lichtvaardigheid hier niet ver schoonbaar, welke vaak den opzet van Engelsche ondernemingen kenmerkt en waardoor „desasters" niet uitbleven (Zuiuland, Egypte, Afghanistan, Zuid- Afrika enz.)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 25