22 Fransch officier, gewezen attaché te Constantinopel, dacht dat een land- leger onmisbaar was, maar dat het een kansspel zou worden. Niettegenstaande het verzet van Lord Kitchener, die staande hield, dat \w Au®tialls?,le troepen voldoende waren, werd in de vergadering van den Wai Council besloten tot het zenden van de 29e Divisie naar Lemnos welk plan echter niet vóór 10 Maart tot uitvoering kwam. Op 13 Maart werden aan Sir Ian Hamilton, den nieuw benoemden bevelhebber van het voor de Dardanellen bestemde leger, zijne instructies uitgereikt Punt 1 van zijn instructie luidde: „The fleet has undertaken to force the passage of he Dardanelles. 7 he employment of millitairy forces on a large scale for land operations at this junc ture, is only contemplated in the e7ei1» 0f the et faihng t0 get through after every effort has been exhau sted. Men was dus met van plan de toch beschikbare krachten dadelijk zoo voordeelig mogelijk aan te wenden, doch probeerde het eerst met de vloot alleen, niettegenstaande er in het verdere deel der instructie sterk den n«ad1uk opgelegd werd' dat de. geheele onderneming niet rnocht mislukken. Merkwaardig alweer, dat Hamilton voor de commissie van onderzoek lang uitwijdde over het totaal gemis aan inlichtingen van den Generalen Staf Het commando over de landmacht was totaal niet voorbereid No preli minary scheme of operations had been drawn up. The Army Council had disappeared. There was a great want of staff preparations." Tusschen 10 en 16 Maart werd de admiraal Carden ruim bedacht met telegrammen, die ik niet beter weet te definieeren dan als water en melk orders van de ergste soort. Men zeide niet doe dit of dat, liet echter duidelijk blijken van het opgekomen ongeduld, wilde hem volstrekt niet overhaasten of ergens toe dwingen, maar men wilde er alleen maar de aandacht op vestigen, dat er een periode van hard aanpakken zou komen, „and we desire to know, wether, in your opinion, that period has now arrived." In zijn antwoord gaf de admiraal te kennen, dat, zoodra de vloot de Zee van Marmora binnen gedrongen zou zijn, een optreden te land op groote schaal noodig zou zijn om zijn verbindingen te beschermen2). De vraag ligt voor de hand, waarom niet dadelijk de eerste successen benut, om te landen. Wel is waar zou dan het vijandelijke leger een bedreiging vormen, doch dit zou ook na het vallen der forten uitsluitend tengevolge van een marinebeschieting! ook het geval geweest zijn en men had scheepsartillerie genoeg voor beide doeleinden tegelijk. Men had bovendien wat kunnen wagen. Geheime berichten omtrent de Balkanstaten waren niet ongunstig Op 17 Maart seinde Geneeraal Paget, die een speciale missie op dat schier eiland te vervullen had, dat de operaties tot dusver een diepen indruk ge maakt hadden, dat te verwachten was, dat Bulgarije tegen Turkije zou optreden. Op 13 Maart werd echter in stelliger termen aangedrongen op krachtiger optreden: „the inevitable losses being accepted. The ennemy is harassed and anxious3). Interference with submarines will be a very serious com plication. Time is of the essense." Dit telegram was van dezelfden datum als bovengenoemd antwoord van Carden. Het geheel maakt den indruk, dat minder de ziekte van den admiraal, dan wel de omstandigheid, dat hij over „military operations on a large scale" had durven seinen, de aanleiding was tot zijn vervanging door den Admiraal de Robeck op 17 Maart. Deze verklaarde voor de Commissie van onderzoek, dat iedereen wel van oordeel zou zijn, dat een gecombineerd optreden het beste was, maar men had hem er niet naar gevraagd „we were told to bombard these forts, so we did." Gedachtig aan het Engelsche „Do it now!" gaf hij orders voor een aanval op den 18en. 1) Hamilton zegt «rntr»nt die instructie, dat deze was opgenomen in zjjn despatch van 11 D c. Om 9 nam op den avond voor dat die gedrukt zou ver schijnen (7 Jan. '16) kreeg H. een spoed bericht van het War Office meldende dat het pershureau bezig was te telegrafeeren, aan apen aan wie een exmplaar was gezonden, die instructie te supprimeeren. Men deed er zeer geheimzinnig mede 2) V-rgeliik h-t oordeel van L v. S. hieromtrent (Hoofdstuk VIII). 3) Einde E-bruari reeds maakte men te Constantinopel ails in gereedheid om den Sultan met het hof en de fiuanciën in veiligheid te brengen in de binnenlanden van Klein-Azië (L. v- S.)

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 26