2'4 Aan Turksche zijde warén weinig vuurmonden beschadigd.1) Gemeld wordt de vorübergehende Auszergefechtssetzung einer langen.24 c.M. zwei kurzer 24 c.M. und einer kurzen 21 c.M. Kanone. An leichten Batterien und Houbitzen kein Materialschaden. In het fort Haniidje worden 20 dooden opgegeven tengevolge van 80 treffers van 38 c.M. granaten van de Queen Elisabeth. „Das Aussehen der Umgebend des Forts Hamidié war beim ersten Anblick toll. Hinter dem Fort und neben ihm in der Erde befand zich nichts al.s Krater." Liman von Sanders vermeldt: „Der an den Forts und Batterien ange- richtete Schaden hatte ihre Kamfpfahigkeit nur wenig beëintrachtigt; nur war natürlich ihre Munition knapper geworden." Het aantal dooden en ge wonden bleef beneden de 200. De officieele Engelsche opgave vermeldt als gezonken met bijna de geheele bemanning, de Irresistible, de Ocean en de Bouvet. De Inflexible had verscheidene compartimenten vol water en was bijna gezonken. De Suffren was onder de waterlijn getroffen en moest dokken. De Uaulois was zwaar beschadigd en moest op het strand gezet worden op het eiland Drepana. Van de Charlemagne maakt de stookruimte water, van de Aga memnon was een 30 c.M. kanon onklaar, van de Lord Nelson was een kanon van 24 c.M. buiten gevecht, van de Albion was de voorste toren gedurende eenige dagen onklaar. Dus van de 16 schepen waren er 3 ge zonken en moesten er 4 dokken. Thans kwam het moeilijkste oogenblik voor den bevelhebber: moet de storm herhaald worden of niet? Was de aanvaller daartoe in staat, had hij voldoende krachten overgehouden, ongebruikte reserves? Was te verwachten, dat de verdediger een nieuwen aanval zou weerstaan of mocht men aan nemen, dat hij zoodanig was uitgeput, dat hij geen tweede maal zich zou kunnen handhaven? En zulks vooral indien de ervaringen van den vorigen aanval benut werden en gebleken fouten vermeden? In de eerste plaats was wel gebleken, dat men uit het zwijgen der batterijen ten onrechte hun onvermogen tot antwoorden geconcludeerd had. Het optreden der derde divisie was door niets geboden. Er was nage noeg niets gebeurd en zij had in reserve kunnen blijven. Het is zelfs de vraag of de tweede "ingezet had moeten worden op de wijze zooals dat geschied is (n.l. als aflossing). Men handelde te veel volgens een te voren opgezet schema, terwijl men weinig gegevens van des vijands opstelling, bezat, waarbij diens verplaats bare houwitsers het gevaarlijkst waren. Bij het in werking komen van de 3e divisie ontstond verwarring en gedrang, doordat te veel schepen moesten manoeuvreeren in te weinig ruimte. Men was onvoldoende voorbereid op drijvende mijnen.-) 1) Admiraal de E 'beek rapporteerde onder meer, dat van een der forten (door hem no 8. g-noemd) niettegenstaande het zwnre vuur, waarschijnlijk een kanon zou gedemonteerd zjjn. The destructive power of shells which hit, was either uselessly expended on the parapet or only efDcted the demolition of some unimportant outwork in the background of th- fort. It has been impracticable even at ranges of 700 or 800 yards, to obtain direct hits on each gun. In enkele gevallen gelukte dit, doch meestal was de grootste uitwerking, die behaald kon worden slechts, dat de stukken niet bediend kondt-n worden. Meer uitwerking zou onevenredig veel munitie kosten. Tot slot nog deze zin uit het telegram I am al-so in some anxiety as to the wear of the old guns. Several premature bursts of common shell occured on the 18th. and put guns out of action from time t time. Vermoedelijk werd dus de temperatuur der vuurmonden hooger dan de toestand der projectielen toeliet. De sljjtage der vuurmonden werd ook bevorderd door het gebruik van cordiet, zooals bekend, een samenstelling, waarin nitroglycerine het overheer- Bchend bestanddeel vormt en dat een schadelijken invloed heeft op het inwen dige van den vuurmond (booge temperatuur). Vandaar de voorliefde bij Eugelsche constructies voor verwisselbare kernen. 2) Carden rapport-erde op 26 Mrt. o.a. As a result of this bombardement it is considered imperative for succ-s that the area in which ships are manoeu vring shall be kept clear of mines, also that the minesweepers be manned by naval ratings, who will he prepared to work under heavy fire. In some crses their crews appear to have no objection to being blown up bij mines, though they do not seem to like to work under gun-fire, which is a new element in in their calling. Zie ook in de bjjlage over Hamilton's Diary. A reorganisation of the mine sweepers' personnel is completed and they are now manned for the most part by naval ranks and ratings.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 28