27 van Oorlog alleen zijn licht opsteken bij de „official handbooks and the outline of a plan, which had been worked out by the Greek General Staff for an attack on the Dardanelles". Verder bestond een nota van Kitchener, volgens welke het Killed Bahr plateau versterkt was, maar de Zuidpunt van het schiereiland zoo onder vuur van de marine-kanonnen genomen kon worden, dat daar geen versterkingen bestaanbaar waren. Daarbij was een kaart gebruikt, die later geheel fout en nutteloos bleek. Hamilton kreeg niet de oude nota's van den Generalen Staf van 1906, nou bracht men hem in kennis met de opvattingen van Kolonel Maucorps. Op 17 Maart had een conferentie van de Engelsche en Fransche gene raals en admiraals plaats, waarbij o.a. Hamilton vernam, dat het de opinie van den admiraal de Robeck was „that the ships guns would not be able to prevent the Turkish troops lodging themselves on the Peninsula, because de Robeck said he knew they were there, from seeing the trench- work increased every morning". Op 18 Maart seinde Hamilton een en ander omtrent die conferentie naar het Departement van Oorlog, doch zweeg over de geringe verwach tingen omtrent de uitwerking van het vlakbaan geschut der marine, doch schreef tegelijk in een particulier schrijven: „Here at present Gallipoli looks a much tougher nut to crack than it did over the map in your office." Eerst op 9 Mei seinde de Robeck, dat hij meende dat de marine weinig kon doen tegen mitrailleurs en loopgraven, „and the chek of the Army is due to these factors". Toen was het echter voor de tweede maal te laat. Op 19 Maart seinde Hamilton aan Kitchener, onder meer, dat het niet zou gaan om de vernieling van de forten, maar dat het betrof „a case of a deleberate and progressive military operation, carried out in order to make good the passage of the navy". De rollen waren dus omgekeerd. Als antwoord seinde Kitchener: „You know my views, that the passage of the Dardanelles must be forced and that if large military operations on the Gallipoli Peninsula by the Army are necessary to clear the way, they must be undertaken after careful consideration of the local defences and must be carried through". Het leger van Hamilton kon, volgens diens inzichten niet klaar zijn vóór den 14err April. Daarvoor achtte hij een reorganisatie van zijn macht op een geschikte basis (Alexandrie) noodig. Na 19 Maart kwam de War Council niet meer bijeen vóór 14 Mei en de commissie verklaart in het tweede deel van haar rapport niet in staat te zijn opgegeven, wanneer feitelijk besloten werd tot de „military opera tions on the Peninsula after the failure of the naval attack". In dezen tijd vielen de onderhandelingen met Italië over de interventie van dat rijk en het verloop van de onderhandelingen maakte het onge- wenscht de operaties af te breken na den tegenslag der vloot. Doordringen bij Neuve Chapelle en in Champagne was mislukt. Den Russen moest verlichting gebracht worden, de transportschepen met munitie en andere aanvullingen voor het Russische leger lagen nog steeds in de Middellandsche Zee voor de gesloten Dardanellen, de Russische oogst van 1914 moest worden uitgevoerd, terwijl de vrees bestond, dat een opgeven van de onder neming een slecht effect in Rusland zou hebben (en in Azië!). Politieke redenen te over om te besluiten tot een landing op groote schaal. De strategische en tactische moeilijkheden werden echter onderschat. Thans nog een enkele aanteekening omtrent het verplaatsen van de basis van Lemnos naar Alexandrië. Dit hield geen rechtstreeks verband met het echec van de vloot en de nieuwe plannen, doch geeft weder een goeden kijk op de voorbereidingen en den ernst, waarmede de legerleiding en de staf werkten. In Februari en Maart was Lemnos uitgekozen als basis voor de marineaanval. Ook voor de actie der landtroepen Derhalve werd de 29e Diviseie er heen gedirigeerd en werden op 20 Febr. 30.000 man Australiërs aangewezen, die begin Maart aankwamen. Er was daar voor de vele troepen onvoldoende logies aan den wal, doch zij konden aan land gaan om te oefenen.2). 1) Hamilton seinde om „Engineer?, trench mortars, bombs, handgranades periscopes, and bullet-proof lighters, carriing 500 men) built pobablv for the purpose of a landing in the North. 2) Hamilton 23 Mrt. Inspectie 9e Bon. 8e Austr. Br. I made them carry out a little attack on a row of windmills, end" really they dlt not show much more imagination over the business, than did Dion Quixote.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 31