28. Op 2 Maart echter seinde het Departement van Oorlog aan den bevel hebber, dat er geen water was op de basis (Mndros Baai) Maatregelen zouden genomen worden en rapport werd verzocht. Op 9 Maart kwamen nog een Marine divisie en een Fransche divisie en op dien dag seinde de admiraal Carden, dat aangezien de watervoorziening te bezwaarlijk werd, geen verdere troepen moesten gezonden worden. Men oordeelde het nu maar het beste de troepen weer in te schepen. Op 18 Maart gaf Lord Kitchener machtiging en keurde hij de keuze van Alexandrië als" hoofdbasis goed. Natuurlijk moest Lemnos nu vooruitge schoven basis worden. Aten kan licht begrijpen, welk een indruk dergelijke voorvallen op den troep maken. In het dagboek van een Franschen marine dokter, die eerst op 19 Maart kennis kreeg van de mislukte pogingen om de Dardenellen te forceeren, lezen we op 18 Maart: Plusieurs bateaux anglais chargés de troupes quittent Lemnos et partent pour... les Dardanelles, non... pour Port- Said. 11 y a eu de graves evenements' en Egypte. On dit que le général en chef lan Hamilton a ps is sur lui de faire rentrer ses troupes „puisque tout était fini". En op 22 Maart: „Des bateaux signalent: Nous n'avons plus d'eau. Nous n'avons plus de pain. Nos chevaux meurent de faim et de soif. De mauvaises nouvelles circulent. Les conversations, au carré des officiers, sont des plus pessimistes; cependant le capitaine Lejeune fait paraltre des chansons". De troepen, die aan land gingen om te oefenen of wat beweging te hebben, hadden groot gebrek aan ontschepingsmiddelen. In het geval, dat werkelijk alles snel in actie had moeten komen zou dit de oorzaak van groote moeilijkheden geworden zijn. Bovendien was in Marseille en Toulon alles in groote wanorde ingeladen. Behalve een goede ankerplaats in de baai van Mudros was er op Lemnos niets van het vele waaraan een zoo groote vloot behoefte heeft: „no dock, wharf nor crane, nor any place where a dock or wharf could be built without immense labour of dredging". Het overladen van de troepen en voorraden zou hier weken geduurd hebben. Behalve de Australische brigade, die al aan land was, werd de geheele macht naar Alexandrië verplaatst. De 29e divisie, die nog onderweg was, behoefde dus enkel maan haar bestemming te veranderen. Men wilde aanvankelijk het overladen van de dooreengeraakte .scheepsvrachten op Malta doen geschieden, doch daar was geen gelegenheid. Toen de troepen in Egypte aankwamen, gingen weer eenige dagen verloren met wachten op de langzame vrachtschepen, die de treinvoertuigen van een deel der troepen in hadden, waarvoor men geen plaats meer had gehad in de andere schepen. De paarden van de ook nog gezonden marine divisie waren in een ander schip, het treinpersoneel weer in een derde, enz. No special instuctions were given in the first instance, as to how the transports should be packed. Van Engelsche zijde geeft men als hoofd oorzaak voor de verwarring bij de inscheping in Liverpool op, dat er geen fast omlijnd plan voor de operatie bestond en men daarmede dus geen rekening kon houden, dat niet alle schepen geschikt waren voor paarden vervoer en dat de betrokken officieren het nooit gedaan hadden. In Engeland beschikte men toch over de ervaringen uit den Transvaaloorlog en de ondervindingen van 1914! Verder: „that the orders were suddenly given and had to be carried out at once". In 't kort: Er was niets voor bereid. Ook niet in Egypte. Zoo lezen we in een dagboek (With the 29e Division) d.d. 29 Maart: (daags na aankomst te Alexandrië): „We had one of those tedious of waiting, which seem so common in the Army. The man all got off the ship and sat on the quay' till about four o'clock doing absolutely nothing. There seems to have been a good deal of muddle about our coming. I remember a Major saying to me at the tune: „I hav been twenty-five years in the Army and reckon that ten of them have been spent in waiting. Op 18 Maart was nog geen operatieplan vastgesteld. De Staf van den bevelhebber was eerst op 1 April te Alexandrië volledig beschikbaar.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 32