36 waartsche richting, te verliezen, groot was. Omtrent de watervoorziening bestonden sléchts ongunstige vooruitzichten. De kansen om snel ergens vasten voet te krijgen, werden begunstigd door het gemis aan spoor- en goede straatwegen aan de zijde van den verdediger, die dus niet snel zijn hoofdmacht naar het meest bedreigde punt kon aantrekken, vooral indien meerdere landingen naast elkaar werden uitgevoerd op het zelfde oogenblik (om aldus het nadeel van gemis aan ruimte op iedere landingsplaats te ontgaan) gepaard aan een demonstratie op grooteren afstand (Saros baai). Echter liepen de eerste landingen alle gevaar te mislukken onder werking van het vuur der waakzame verdedigers. „To strike where the ennemy was so ready for us, was to take the bull by the horns" aldus Hamilton. Daarbij rekende hij erop, dat de samen werking met de scheepsartillerie een belangrijke verlichting zou brengen, in de taak der gescheiden optredende landingsgroepen. Die scheiding was echter niet zoo groot als op het eerste gezicht wel schijnt. Het absolute overwicht ter zee gaf niet alleen gelegenheid de, als zeer gemakkelijk td verplaatsen zware batterijen te beschouwen schepen nagenoeg elke op stelling buiten de Dardanellen te doen innemen, die men verkoos, maar tevens" lag daarin een element der verbinding. Reservetroepen konden geheel of gedeeltelijk daar ingezet worden, waar de ontstane toestand dit mogelijk of gewenscht zou maken. „My command of the seas" zegt dan ook Ha milton, ..assured my communications in fair weather and gave me the power of re-inforcing or diminishing the forces at will". Hamilton rekende dus blijkbaar op de mogelijkheid reeds gelande troepen te embarkeeren en naar elders over te brengen. De vraag kan gesteld worden of die heerschappij ter zee wel van invloed kon zijn op het verplaatsen van troepen, zoolang de gevormde „brugge- hoofden" de landing en inscheping niet aan het vuur des vijands ont trokken. De bespreking van het verloop der landingen zal gelegenheid geven, hierop terug te komen. Voor het moment zij het voldoende op te merken, dat eenmaal de wenschelijkheid van het ontschepen van troepen gebleken zijnde, dit versterken zoo noodig evengoed als de landingen zelve onder vuur zou moeten en kunnen geschieden. i Een belangrijke factor vormde verder het weer. Niet alleen moest dit meewerken bij de landingen zelve, maar het omslaan ervan zou een reeds verkregen succes in de waagschaal kunnen stellen. Het bleef ongunstig tot einde April. Op 21 April moest de landing eerst 24, daarna 48 uur worden uitgesteld. Daarna bleef het echter mooi. Tusschen October en Mei komen in de Aegeïsche Zee herhaaldelijk plotselinge en hevige stormen voor, terwijl gedurende het geheele iaar de zee woelig worden kan bij een eenigszins sterke bries. Speciaal Februari en Maart zijn ongunstige maanden. Al gaf dit weinig voor de aanvankelijk bedoelde zuiver maritieme onder neming, voor de landingsoperaties was het seizoen slecht gekozen.J) Een verdere vraag was de keuze van dag of nacht voor de landing. Hoewel natuurlijk de artillerie ondersteuning van de marine 's nachts gemist zou moeten worden, zou aan het vuur van den verdediger minder uitwerking op de landende troepen hebben. Echter kwamen van de zijde der marine de bezwaren, dat het te moeilijk was de zwaar bepakte manschappen in het donker in de booten over te laden. Verder, dat het bezwaarlijk was om in het duister bij den zwaren stroom, die langs de kust stond, de booten de baaien binnen te sleepen, daar die te nauw waren en niet van kenteekenen voorzien, terwiil ten slotte niet in kaart gebrachte klippen een gevaar vormden. Hamilton besloot dan ook de nadering te doen plaats hebben een uur na het aanbreken van den dag, behalve N. van Gaba Tepe, waai de stroom zwakker was, de kans op klippen geringer en de baai wijder. Geen dieren of voertuigen zouden met de eerste échelons mede gaan. leder droeg voor drie dagen vivres. de infanterie had per man 200 pa tronen, terwijl extra munitie en voor 7 dagen vivres op den eersten dag 1) Overigens vergete men niet, dat. die keuze niet door Hamilton gedaan was Zulfs de geallieerden waren daarin niet vrji. Daarvoor was de toestand in Europa reeds te gecompliceerd de toestand in Rusland toch. was de hoofd reden geweest tot de geheele onderneming. 2) Zie ook de hjjlage.over H.'s.Diary.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 40