39 Overzicht van de Troepenindeeling: Reserve voor V. W. Landingen: en X.: de restee- j rende 5 Bats 29e !the Hampshires the Royal Munster Fuseliers the Royal Dublin Fuseliers W. the Lancashire Fuseliers X. the Royal Fuseliers S. the South Wales Borderers (the Kings Own Scottish Borderers 87e Br. 29e Div. I1he Plymouth Battalion of Marines R. N. D. Z. Australian and New Zealand Army Corps. Kumkale: Van de Fransche troepen het 5e Regt. Col. (1 Bat. Europ. en 22 Bat. Singaleezen). Demonstratie in de Saros Golf: deelen van de R. N. D. De rest van het Fransche Corps Exp. zou na de 29e Div. geland worden bij V. of W. [Het Anson Bat. R. N. D. was als deskundig korps over de troepen voor V. W. en X. verdeeld. A) De landing bij X-baai. De 86e brigade, waartoe de 2e Royal Fuseliers,, behoorden, was den 23en April naar Tenedos vervoerd. Den volgenden dag om 7 uur nam. werden de X. en W. compagniën van het Royal Fuseliers Bataljon met de staf aan boord van de Implacable gebracht. Bovendien was een „working party" van het Anson Battalion R. N. D. ingedeeld. De beide andere (Y. en Z.) compagnieën brachten den nacht door aan boord van 2 mijnenvegers. Om 10.30 nam. vertrok alles naar het schiereiland Gallipoli om daar in den nacht aan te komen. Om 4.30 v.m. werden de Royal Fuseliers in roeibooten overgebracht in twee echelons, telkens een half bataljon. Elke boot laadde 25 a 30 man en 6 matrozen aan de riemen, terwijl 4 booten tot een sleep vereenigd werden. Om 4.45 v.m. begon de beschieting van de kust door de vloot. Hier werd het vuur door de Swiftsure geopend. Om 5.15 werden de sleepen vooruit gebracht de eene helft rechts en de andere helft links, de Implacable in het midden, „like a most majestic eagle and her brood". Het slagschip had een anker uitgehangen en bleef zoolang als de waterdiepte toeliet, de booten begeleiden. Ongeveer 100 M. van de kust lieten de stoomsloepen de sleepen los en werden de booten zoo snel mogelijk naar den wal geroeid, tot zij vastliepen, de troep in het water sprong en naar het strand waadde. Het strand was hier een smalle strook van een kleine 200 M. lengte en bood dus voor de beide compagnieën niet te veel ontwikkelingsruimte. Onmiddellijk daarachter liep het terrein 10 a 12 M. omhoog, zonder voor infanferiebewegingen hinderlijk te zijn. De beweging werd gesteund door vuur uit de 30.5 en 15.2 c.M. kanon nen van de Implacable, die in de duidelijk zichtbare loopgraven der Turken een goed doel vonden. (6 v.m.) Niettegenstaande die gunstige omstandig heid had het lange scheepsgeschut toch weinig uitwerking op het graaf werk: a${ a matter of fact it was found afterwards, that the bombardment had not very seriously injured the hostile defences. De beide voorste compagnieën werden spoedig gevolgd door de twee 88e Br. 29e Div. 86e Br. 29e Div. 86e Br. 29e Div, 86e Br. 29e Div. 86e Br. 29e Div. 87e Br. 29e Div. .div. n,i,: 87e Br: 1st Royal Inniskilling. 1st Borderer. 2nd South Wales Borderer. 88e Br. 4th Wor cester. 1st Essex. 5th Royal, Scots. 1) Hoewel W, dichter bjj Tekke Burnu ligt dan X. wordt deze landing ook wel die bjj Tekke Burnn genoemd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 43