41 Zoo schrijft Captain Clayton in een dagboek: „Can you imagine us packed in our boats quite defenceless, getting nearer and nearer and won dering when Hell would be let loose? They let us off a lot, thank God, as they did not fire until the boats began to ground." Dit was op een 90 M. van de kust. Nu werd een levendig geweer en mitrailleurvuur geopend. Het schijnt dus, dat de scheepsartillerie dit niet verhinderen kon. A long line of men was at once mown down as by a scythe. Op den rechtervleugel ontploften verscheidene mijnen en overal kostte het zeer veel inspanning door de draadversperringen te komen: zelfs hoofd officieren lagen met een draadtang in de hand. (The ships fire did not have the effect on the extensive wire entanglements and trenches that had been hoped for," rapporteert Admiraal de Robeck). Bovendien raakten de meeste geweren zoo vol zand, dat ze niet te gebruiken waren. Zware verliezen werden geleden en alleen op de uiterste vleugels konden de manschappen vooruit komen. Eenmaal door de hindernissen heen, namen zij daar de loopgraven om 10 uur met de bajonet. Zij moesten wel vooruit, blootgesteld aan het hevigst vuur en met een zware versperring in den rug: die weniger Behertzten mag das Bewustsein vorwarts treiben, dasz es im Augenblick kein zurück gibt. Dq compagnie, die bij Teke Burnu was aangekomen leed weinig ver liezen en kon snel terrein winnen en nam de mitailleuropstellingen tusschen de rotsen met de bajonet. Door enfileerend vuur op de loopgraven droeg zij in hooge mate er toe bij de 3 andere compagnieën het voorwaarts gaan mogelijk te maken. Op den rechtervleugel werden weinig vorderingen gemaakt. De ge leder» verliezen en de uitbreiding van het front maakten aanvulling nood zakelijk, die gezonden werd in den vorm van een bataljon van de 88e Brigade, de Worcesters (9.30 v.m.) Een nieuwe voorwaartsche beweging van de linkervleugel was daardoor mogelijk, (dit bataljon had na de ervaring van het eerste echelon n.l. ook de richting op Teke Burnu genomen). Ver binding werd aan deze zijde met de nevengroep (X. baai) verkregen. (11.30 v.m.) Nu werden de Worcesters van den linkervleugel naar den rechter over gebracht en werd het artillerievuur gericht op Hellas Burnu en de naderingen daarheen. Om 2 uur kon daar een infanterie aanval ingezet worden tegen hoogte 138, welke om 4 uur nam. genomen werd. Het gelukte echter niet verbinding met de rechter nevenbaai (V.) te krijgen. Tegen den avond was een strook bezet, loopend van den vernielden vuurtoren bij Kaap Hellas over hoogte 138 naar 114. Alle krachten moesten echter in voorste linie gehouden worden en enkel een genie compagnie was als reserve be schikbaar. Toch gelukte het de nachtelijke aanvallen der eveneens ver moeide brigade Samur Bey af te slaan, terwijl de rest van de 29e Divisie bij W. en X. werd ontscheept. Het tactisch ongelootelijke was volbracht. Met grooten heldenmoed, een beteren eind-uitslag waardig, hadden de aanvallers hier bewezen, dat zelfs onder de ongunstigste omstandigheden het voor goede troepen niet onmoge lijk is een landing bij dag uit te voeren tegenover een handigen en taaien verdediger. De baai kreeg den naam van „Lancashire Landing". C. De landing bij V.-baai. Une des plus sanglantes mèlées qu'ait jamais enregistrée l'histoire. Boden bij de W.-baai nog enkele rotsige gedeelten eenige dekking, hier ontbrak die geheel. In den lichten morgennevel stak links het sombere profiel van Kaap Hellas omhoog met ontoegankelijke steilten. Rechts de oude middeleeuwsche sterkte, het „kasteel van Europa", met zware muren, door het bombardement der vorige weken beschadigd, doch niet vernietigd, thans bezet door Turksche tirailleurlinies, met mitrail leurs en geschut. In het midden een regelmatig amphitheater met een straal van 350 M.: met gras begroeide terrassen tot een hoogte van rond 30 M., bestreken door het vuur van den verdediger. Beneden een zandstrook nog geen 10 M. breed met een lengte van 300 M., in het midden ruim een zwaar materiaal, op twee derden van den afstand tot de hoogte, evenwijdig daaraan, een tweede versperring, nog sterker, terwijl een derde dwars-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 45