42 loopende versperring beide andere verbond, aldus de derde zijde van een parallellogram vormend. De juiste kracht van de verdediging was natuurlijk niet bekend, doch wel besefte men aan Engelsche zijde, dat hier de landing het moeilijkst zou zijn. „Sir Ian hatte seinen besten Stiirmer und seinen scharfsten Witz aufgeboten." (Stegeman). ■Een groot kolenschip de River Clide was speciaal ingericht om snel een groote macht te ontschepen. In de zijden waren groote openingen gemaakt", waardoor, langs aan touwen opgehangen loopplanken, in de richting van den boeg naar beneden loopend, verbinding met lichters verkregen kon worden. Deze lichters zouden eerst 3 Compagnieën Dublin Fuseliers van oorlogsschepen over nemen, om het eerst te landen, t.w. /2 Cie. zelfstandig bij de kromming O. van Sedd-el-Bahr (the Camber) en 2(4 in de eigenlijke V.-baai. Hierna moest de River Clide, niet de 4e Dublin Cie, 1 bataljon Hampshire en de West Riding Field Cy. (Royal Munster) aan boord, op het strand gezet worden, waarna een door haar gesleepte kleine stoomboot onder eigen stoom naar voren zou gaan, om een aantal langszij meegevoerde lichters voor' den boeg te verzamelen tot een soort pontonbrug, zoödat de troëpen snel konden debarkeeren (2000 man). Op den boeg waren achter zandzakken eenige mitrailleurs opgesteld. Volgende echelons zouden weer van -bege leidende oorlogsschepen naar den wal gesleept worden. De onderneming was dus een verre van eenvoudig in elkaargezet raderwerk, waarbij de minste stoornis een vastloopen van het geheel kon veroorzaken. De normale methode, waarbij de troepen in kleine vaartuigen aan land gezet worden, had altijd het voordeel van eenvoudig te zijn en zooveel mogelijk een verdeeling van doelen te bevorderen. Thans, waar men, blijkens de zandzakken voor de mitrailleurs, stellig rekende op vuur, gericht op de River Clide, en daar natuurlijk ook op rekenen moest, ging men een groote afdeeling ontschepen langs een brug, dus een enkel compact doel vormend. Droevig klinkt het dan ook in het rapport van Hamilton: „as often happens in war the actual course of events did not quite correspondent with the intention of the Commander," Toen de 3 Dublin compagnieën in 5 sleepen van 5 booten naderden, gaven de Turken geen teeken van leven. De booten dreven echter door den stroom, die hier een snelheid van 60 M. per uur had, uit de richting, zoodat de River Clide nog eerder dan de voorste booten op het strand liep, dichter bij Sedd-el-Bahr dan het plan was. Toen echter barstte, niet tegen staande de artillerie voorbereiding der marine, van alle zijden een hevig vuur van infanterie en mitrailleurs los.1) There was no question of their missing. None of the boats was able to get off again and they and their crews were destroyed upon the beach. Een tweede tegenvaller, door den zwaren stroom veroorzaakt, was, dat het plaatsen van de lichters voor den boeg een uiterst moeilijk werk bleek, te meer, daar dit onder vuur moest geschieden. Toen het werk klaar was werd eene compagnie Munsters aangewezen om het eerst aan land te gaan. Most of the company were killed and wounded. Ook w!as de afstand tot het strand nog te groot. Tusschen de eerste en tweede lichter was een gaping ontstaan en de manschappen moesten hier overheen springen. De laatste lichter raakte het strand niet (om 9.50 v.m. zond de Albion een stoomsloep met vrijwilligers om te helpen, doch deze kon voor het donker tengevolge van het hevige vuur de brug niet bereiken). Eene tweede Compagnie Munsters zou het nu beproeven „As they crossed at the double, the mooring of the lighters gave away." De brug bezweek onder den druk van den stroom en tengevolge van de schommeling, door de beweging der dichte menschenmassa veroorzaakt. De lichter, die het dichtst bij het strand lag dreef weg: een levende schijf. Velen sprongen gepakt en gezakt te water en verdronken, op een enkele uitzondering na. Na herstelling van de brug werd een 3e compagnie Munsters aange wezen. Doch aan Turksche zijde was versterking aangekomen, het 2e Re giment der 9e divisie, met. artillerie. De 3e Cie. Munsters werd thans met G. K. T. vuur bestookt. Wel hield de brug.het uit, doch .slechts enkelen bereikten den oever. Nog had men niets geleerd en na een pauze volgde een 1) Later schijnt hier ook een enkel veldstuk in actie gekomen te zjjn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 46