43 half bataljon Hamshire's. Van de overladen brug lieten nu opnieuw enkele ankers los en. er schoot voor de arme kerels niets anders over dan te gaan liggen op de wegdrijvende lichters. Onder de gesneuvelden bevond zich ook de brigade commandant. Een 1000 tal manschappen, de helft dus, waren om 10.30 v.m. pas ontscheept, echter met 50 verliezen. Van de overzijde der zeeëngte vielen nu enkele houwitserprojectielen op de River Clide en van verdere pogingen moest worden afgezien. Een weder inschepen was eveneens onmogelijk, doch de mitrailleurs aan boord van de River Clide schijnen Turksche tegenaanvallen belet te hebben.1) De halve compagnie Dublins van het eerste echelon, die geland waren oostelijk van Sedd-el-Bahr, had daarbij weinig verliezen geleden, doch kon niet verder. De marine kon haar niet steunen en in hun geïsoleerde en blootgestelde positie kregen zij zware verliezen zonder dat iets bereikt werd. De pogingen der Lancashire fuseliers bij W.-baai om verbinding te krijgen met de V.-baai, hadden geen succes en eerst de nacht bracht verlichting. Hoewel in het heldere maanlicht het vuur der verdedigers nog zeer hevig bleef, gelukte het nu de overgebleven troepen te ontschepen en daarmede pogingen aan te wenden Sedd-el-Bahr ten nemen. Doch ook deze aanvallen werden afgeslagen. Alleen die gewonden, die daartoe zonder hulp in staat waren, konden de River Clide bereiken om daar verzorgd te worden. D) De landing bij S.-baai. Ter dekking van de rechterflank der beide hoofdlandingen zouden bij S, bij de Morto-baai (Eski Hissarlik) 3 compagnieën 2e South Wales Bor derers (700 man) geland worden.2) De zware stroom vertraagde hun ontscheping tot 7.30 v.m. De troepen waren hier, begeleid door de Cornwallis, in trawlers van Tenedos gekomen en werden in de Morto baai overgebracht in kleine booten, zes in een sleep, door een trawler getrokken. De. Turken openden het vuur toen de booten dicht bij land waren, hetgeen een 50 man verliezen kostte. Men bereikte echter het smalle strand, zonder veel over last te ondervinden van artillerievuur van In Tepe (bij Kum Kale). Na de landing van eene afdeeling mariniers gelukte het de eerste loopgraven en De Tott's batterij te nemen. Zonder verder vooruit te komen, konden gesteund door de Cornwallis en de Lord Nelson, de gelande afdeelingen zich hier staande houden. F) De landing bij Y-baai. Een aanvankelijk minder zware taak hadden the King's Own Scottish Borderers en the Plymouth Marine Battalion (Royal Naval Division), onder commando van Kolonel Koe, overgebracht op twee kruisers, de Amethyst en de Sapphir en twee transportschepen Southland en Braemer Castle, bege leid door het slagschip Goliath. Het oorspronkelijk plan van Hamilton was geweest hen te doen landen bij Y2 een meer zuidelijk gelegen punt (n.l. de Sighin Dere). De later gekozen landingsplaats bij Y bestond uit een kleine strook zand aan den voet van steile 60 M. hooge rotsen, waartusschen een aantal smalle ravijntjes gelegenheid gaven omhoog te komen. Het was een ongunstig landingspunt, doch omdat het niet bezet was, slaagde de landing uitstekend, niettegenstaande het geringe aantal beschikbare booten. Meer dan een half bataljon kon niet in een keer worden ontscheept, wat bij het uitblijven van tegenstand goed afliep De omringende hoogten werden bezet en er was gelegenheid munitie, vivres en water aan wal te brengen. De opdracht was verbinding te zoeken met de afdeeling in X.-baai pl.m. 3 K.M. verder. De uitvoering hiervan werd echter door den vijand verhinderd: diens troepen, van Y2 aangekomen, dwongen, in vereeniging met een regiment van de 9e Turksche divisie, Koe zich ter plaatse te verdedigen, waarbij, op het naar de Sighin Dere afloopend terrein, het marinevuur hem weinig steun gaf. Den geheelen dag konden beide geïsoleerde bataljons zich handhaven en 1) Volgens enkele Duitsche opgaven zouden de Turken een oogenblik het strand bereikt te hebben. ,,r 2) Hamilton had aanhankelijk gehoopt, nabjj dit punt m de Morto baai meer troepen te kunnen landen, doch de klippen en het vjjandelnk vuur van de Aziatische kust dwongen hem zich tot een bataljon te beperken, noot a bi. do).

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 47