45 save for the moon which, sinking behind the ships, may have silhouetted them against its orb, betraying them thus to watches on the shore.J) Orders werden nu gegeven, dat de gesleepte booten naar voren gebracht zouden worden om door te gaan naar de kust, terwijl de rest van de 3e Brigade op de jagers moest overgaan. Aan boord heerschte overal doodsche stilte, er werd met gerookt of gesproken, geen lichten waren aan. leder man had een schop of pikhouweel een of ander speciaal pionerwerktuig, en 200 patronen benevens 3 dagen vivres. De geweren werden aan den riem nagenoeg horizontaal onder den arm gedragen, om zoodoende beide handen vrij te hebben en gemakkelijker langs de ladders te kunnen afdalen. De jagers, die bestemd waren om de sloepen zoo dicht mogelijk te volgen, moesten wegens hun zichtbaarheid2) nog 40 minuten wachten. Langs den horizon en over het water zwaaide onverwachts de bundel van een Turksch zoeklicht. Als landingsplaats was uitgezocht een punt ongeveer 100 M. noord van Gaba Tepe, waar een breede laagte naar het binnenland voerde. Misleid door de duisternis, dan wel afgedreven door den stroom, kwamen de booten voor een ander punt twee mijl N. van Gaba Tepe, ten zuiden van Ari Burnu, waar een kleine baai lag, gevormd door een strook zand van nog geen K.M. lengte en waarin tusschen ruwe heuvels een paar moeilijke ravijnen uitkwamen, een weinig geschikt punt, al was dit dan niet in staat van verdediging gebracht doch slechts zwak bewaakt. Toen om 4.2Ö de booten het land bereikten, werd op den oever een schel lichtsignaal gegeven, waaruit het vermoeden, dat de landing ontdekt was, thans aan allen bleek een waarheid te zijn. Dit vermoeden, dat bij enkele aanvoerders moet bestaan hebben, was gegrond op de omstandigheid dat kort te voren een Turksche afdeeling gemeld was, zich verplaatsend in de richting van het landjngspunt. Onmiddellijk op dit signaal volgde een hevig geweervuur. Onder zware verliezen sprongen de Australiërs aan land en gingen over tot een bajonet aanval. De Turksche voorpostencom pagnie werd overweldigd. In het noordelijk gedeelte van de baai werden de booten echter door mitrailleurs bevuurd en leden de troepen zware verliezen. In vereeniging met de volgende gelande afdeelingen werden de aankomende Turksche versterkingen teruggedrongen en bezetten de omliggende hoogten, gesteund door het vuur der marine. Om 8 uur v.m. verschenen een Turksch regiment en een mitrailleurcompagnie en grepen uit de richting van Kodja-Dere en Maidos in het gevecht in. Voor de eerste maal kwamen hier de kabelballons aan boord van speciale ballonschepen in werking om het vuur der scheeps- artillerie te leiden. Van Turksche zijde waren houwitsers en veldartillerie in stelling gebracht. Om 10 uur was de aanval der Australiërs tot staan ge komen en van nu af werden zij in de verdediging geworpen door een groote overmacht, waarbij het aan deelen van het 9e en le bataljon gelukte een tegenaanval te doen en een Turksche batterij te nemen. De ontscheping zelve schijnt niet overeenkomstig een nauwkeurig uit- oevoerd plan te zijn geschied. Althans men vertelt van de landing der 2e brigade: „The transports moved into position, but they could not get, for ward, as warships and T. B. D.'s3) with the 3rd Brigade still occupied the allotted places." De volgorde der bataljons raakte in de war, van Gaba Tepe kwam bij het aanbreken van den dag artillerievuur, wat ver liezen meebracht, zoodat de terugkeerende booten gewonden in hadden waardoor de verdere ontscheping vertraagd werd. On reaching the beach there was a certain amount of confusion. De 3e brigade had den hnkei- 1) Er is altüd een kleinigheid, die de heste regeling in de war stuurt. Zoo was hier waarsehjjnljjk het maanlicht de oorzaak van de mislukking. In vele gevaiw echter kan men die kleinigheid voorzien, vaak geschiedt dat ook maar wordt Ho waarde onderschat. Terwjil Hamilton opgeeft, dat de maan om 3 nur onderging, noemt Gallwell 2.30 vm .Tuist in dat maanlicht lag 't gevaar voor ontdekking. 2) Vermoede^jk ten gevolge van den stand der maan, de tijden zyn niet op de minuut, af bekend. 3) Torpedo Boat Destroyers.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 49