49 Kale en Sed-el-Bahr3) Om 4 uur v.m. van den 25en April kwam bij het hoofdkwartier te Gallipoli het bericht, dat zeven transportschepen gezien waren in het noordelijk deel van de Golf van Saros. De 7e Divisie werd gealarmeerd en bij Gallipoli gereed gehouden om zoowel tegen een landing te kunnen optreden, als om over zee vervoerd te worden naar Tsjanak Kale, Kilia, Maidos of Kilid Bahr. Liman von Sanders en een klein deel van zijn Staf verplaatsten zich naar een nabij gelegen hoogte (Gashi-Tepe) van waar men een ruim uitzicht had over de golf van Saros en over een groot deel van het schiereiland. Hier kwam bericht in, dat de vijand om 6 uur bij Gaba-Tepe geland was. Snel achtereen werden nu van alle zijden berichten ontvangen:2) (tijdsopgaven worden niet gedaan), vijand landt te Kum-Kale, vijandelijke transportvloot en torpedobooten in Besika-Baai, de compagnie Sed-el-Bahr terug gedreven, de vijand landt bij Eski Hissarlik, de vijand landt bij Kaap Hellas, de vijand is bij Gaba Tepe terug geslagen, bij Sighindere voortdurende ontschepingen, in het gevecht bij Ari Burnu is een pauze ontstaan. In de Golf van Saros was de vloot een bëschieting van de werken van Bulair begonnen en bleef demonstreeren, aldus de 5e en 7e Divisie gebonden houdende. Van de beide divisies in het Zuiden kwamen in den loop van den dag talrijke tegenstrijdige berichten binnen. Zoo werd om 61/2 n.m. bericht ontvangen, dat de vijand Ari Burnu ontruimde, later bleek, dat het inschepen van zijne vele gewonden en het terugtrekken van zijn voorste linie tot binnen bescherming der marine artillerie, aanleiding tot dit onjuist bericht was geweest. Ook uit de Sighin Dere streek kwam een dergelijk bericht. Intusschen was uit het samenstel van gegevens wel op te maken, dat de beide divisies zich hadden kunnen staande houden en dat zij den vijand het voortdringen hadden belet. Om 9.25 n.m. kwam nog het volgende be richt van Overste Samur Bey: „Der Feind halt die Küste hart östlich Sedd- el-Bahr besetzt. Die Ausladungen am Sighin Dere und bei Kaap Hellas nehmen erneut ihren Fortgang. Auf der Höhe bei Eski-Hissarlik schanzt eind feindliches Bataillon. Die 9 Division greift mit Anbruch der Nacht mit allen verfiigbaren Kraften an." Door de telefonen van het werk Merkes-Tabia (frt. Sultan d. Bulair linie) met het stafkwartier te Gallipoli3) verbonden, droeg omstreeks 10 uur v.m. de maarschalk aan den generaal Essad-Pacha op, zich met een gereed liggend stoomjacht naar Maidos te begeven en_ vervolgens het commando in het zuiden op zich te nemen. Kort na den middag bereikte Essad-Pacha den op 6 K.M. Oost van Ari Burnu gelegen Maltepe, waar zich reeds de commandant van de 19e Divisie Mustapha Kemal Bev bevond. Van uit deze opstelling was het grootste deel der kust tot bij Gaba-Tepe te zien. Hier had Kemal Bey reeds twee regimenten en een bergbatterij tegen den vijand bij Ari Burnu doen optreden. Door den generaal Essad-Pacha werd nu het laatste regiment van de 19e divisie met alle artillerie ingezet onder commando van Kemal Bev, waarna hij zich naar Krithia begaf. Hier was een regiment van de 9e divisie juist bijtijds aan de Sighin Dere gekomen, om de vereeniging van de bij de Sighin Dere monding gelande afdeelingen met die, welke van uit Kum- 1) Den vorigen dag had L. v. S. on dan Aziatisehen Oever rins aan oefening gehouden met de 11e Divisie, waarbij een landing in de Besika baai onder steld werd. 2) Main arsteq Gefühl war, dasz in unsaran Maszergeln nie^ts geanpert zn warden brauchte. Dies war aina grosza Ganugtuung(B. v. R) D° vjiand had da landingsounten gekozen, dia da verdediger als het gevaarlijkst had aan gemerkt aan logischa omstandigheid in da tactiek. B) Hat, is niat met zekerheid na t.a gaan of Gallinoli dien morgan onder indirect vuur van de schepen uit de Saros Golf kwam. Vermoedelijk was dit den vol gen den morgen. "Wal kreeg L V. S. nit. Gallipoli van den Chef v d. Staf. dia daa* achten galatan was, da madadealing, dat hericht was ingekomen (nm nachmittage 25-4), dat da vijandelijke pogingen om te landen in da Besika haai war°n afgewezen en dat het moge'jjk was, dat het daar slechts eene demonstratie hetrof. 4

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 53