51 Tusschen X. en W. was verband verkregen1) en een hooge rand was bezet, loopende van het noorden van X. baai tot een vernielde kustbatterij tusschen Kaap Hellas en V-baai gelegen (beschieting Queen Elisabeth en andere schepen in Februari) en verder naar den vernielden vuurtoren. Deze hooge rand vormde een scheiding tusschen de kust en het daar ten N. van gelegen lagere land, een lepelvormige inzinking afwaterend in de Mortobaai, en vanaf die hoogte in te zien. De troepen bij V baai hadden echter dien gunstigen, de zuidkust dekkenden rand niet kunnen bereiken, _Sedd-eI-Bahr was nog niet genomen. Bij S. koip men ook niet verder, terwijl de Austra lische troepen, bestemd om „als een doorn in 's vijands zijde gedreven te worden," met moeite een ijle linie bezet hielden. Bij X.-baai moest de Implacable met artillerie vuur ingrijpen, om den toestand te redden. Om onbekende redenen had de commandant der gelande troepen aan de marine gevraagd geen zoeklichten te gebruiken. Denkelijk heeft daarbij de bedoeling voorgezeten zelf tot een aanval over te gaan, doch toen de Turken te sterk opdrongen, moest de hulp van de marinezoeklichten toch ingeroepen worden en stoomde de Implacable tot zoo dicht onder de kust als mogelijk was en opende op een paar honderd meter het vuur op de Turken, aldus den toestand reddend. „There was more than a chance, that the Turks would drive our men on V.-beach into the sea and rush the River Clide". Doch de Engelschen hielden stand, al verloren zij ook eenig terrein bij Sedd-el-Bahr. Des morgens (26e) kwamen de voorste bataljons van de door Liman von Sanders uit het Noorden aangetrokken 5e en 7e divisie bij Kaap Hellas en Hissarlik. Bij het aanbreken van den dag gelukt het enkele afdeelingen bij Kaap Hellas zelfs het strand te bereiken. Tegelijk werd de River Clide door de Aziatische kust-artillerie onder vuur genomen. De Albion en de Cornwallis openden hun vuur op de Turksche liniën, tot de Engelschen na een goed uur weer vooruit konden. Enkele Turksche zware houwitser batte rijen konden door hun te geringe dracht van uit hun stelling geen steun verleenen, terwijl het veel verder reikende marinegeschut elke stelling ver andering belette, daar de ligging der batterij door vliegeniers gevonden was. Toen de Engelschen bij V.-baai weer tot den aanval konden overgaan, begon in het midden eene zwakke compagnie,_opgelost_ in een ijle tirailleur linie een sprong te maken, daarna werd de linie verdicht en verlengd en kwam men tot voor het oude fort. Hier bevond zich een iizerdraadvér- sperring van tot dusver ongekend zwaar materiaal, de hoofddraad was buitengewoon dik, de prikkels waren extra scherp en dicht op elkaar. Met kleine groepjes, gebruik makend van de minste dekking, konden de Engelschen vooruit komen en gelukte het de loopgraven en het oude fort te nemen. It was a theoretical attack effected with clockwork precision. Om 9 uur kon nu tot den aanval op Sedd-el-Bahr worden overgegaan en na een hevig straatgevecht was dit tegen den middag genomen. In de nu volgende gevechts-pauze richtte de marine haar vuur op het dorpje Kharab Kale, dat door de Turken bezet was, doch eveneens door de Engelschen ge nomen werd. (3 uur n.m.). Deze aanval werd gedaan door slechts 500 man, die eenig overgeblevenen van de 2000, die den vorigen dag geland waren. Er werd verband gekregen tusschen de troepen van W. en V. en zonder moeite konden nu van het Fransche expeditie korps 4 bataljons die niet voor Kum Kale bestemd waren, laat in den middag geland geworden bij V. Ook werd met S.-baai verband verkregen en kwam er zoo gelegen heid over dag artillerie en voorraden ongehinderd bij W. en V. aan land te brengen. Van Duitsche ziide wordt opgegeven, (en het is ook zeer goed verklaar baar) dat hoofdzakelijk gebrek aan munitie de oorzaak was van de geringe kracht der Turken1). De aanvoer door Rumenië ging met steeds meer moei- 1) De nacht werd gebruikt om daar „personal and stores" te ontschepen en „the remainder of the Di"ision" zegt Hamilton, vermoedelijk dus de Essex en Scotts 2 bat.taljons van de 88e Bngade. 2) Behalve met gebrek aan munitie, hadden de Turken ook te kampen met een tekort aan telefoonmateriaal. De verbindingen, werden herhaaldelijk door liet artillerievuur vernield.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 55