benut worden om aan het versterken van hun stellingen te werken en verbin dingen naar de kust te maken, waar met de ontscheping van voorraden werd voortgegaan, Op den 28en trad hier een rustige periode in, die gelegen heid gaf orde en verband te herstellen, een zeer moeilijk werk, omdat daarbij de gevechtslinie niet de minste verzwakking mocht ondergaan. Op den 2Sen en 29en kwamen 4 bataljons van de Royal Naval Division en the 1st Australian Light Horse als versterking bij Anzac.J) Was het aan de Turken, die niet beschikten over een goed wegennet of ook maar een enkelen spoorweg, met alle inspanning van krachten en dank zij de gelegenheid de troepen uit het noorden over zee te verplaatsen, aanvankelijk gelukt een snel opdringen van den aanvaller tegen te houden, de kans hem terug te drijven was echter voorbij. Eenmaal uit hun loop graven verdreven, konden de Turken zich niet staande houden onder het artillerievuur der vloot, zoodat zij steeds meer moesten terugtrekken op een stelling ten zuiden van Kirte of Krithia, waar de dalen van de Sighin Dere, de Kirte Dere en Kerewis Dere eeniger mate dekking boden tegen het scheepsgeschut en gelegenheid gaven voor verpleging, munutie-aan- vulling en gedekte nadering van versterkingen. Voor den 27en gelastte Hamilton een algemeenen aanval, die in den middag begonnen, slechts zwakken tegenstand ondervond en het belangrijk voordeel voor de aanvallers bracht, dat hun verscheidene waterwellen in handen vielen. In den avond van den 27en bc-zetter. de geallieerden een linie van 71/2 K.M. loopende van ongeveer 5 K.M. noord van Teke Burnu tot iets ten noorden van De Totts Battery: drie brigades, op 2 bataljons na, van de 29e Divisie op den linkervleugel, 4 Fransche bataljons in het midden en rechts de South Wales Borderers. De vele verliezen maakten, dat de bezetting van dit front vrij zwak was. Maar voor de vijand weer versterkingen kon hebben ontvangen, moest getracht worden verder door te dringen, zoodat Hamilton een algemeenen aanval beval voor den 28sten om 8 uur. Daarbij zou de 29e divisie naar Krithia oprukken, de Franschen moesten met hun linker vleugel de beweging der Engelschen volgen en hun rechter vleugel „retain on the coastline south of the Kereves Dere." Ditmaal met den linkervleugel' de beschrijving van den Engelsch-Fran- schen aanval op den 28en aanvangend, moet het eerst de 87e brigade ge noemd worden, van welke de uitgeputte King's Own Scottish Borderers en de South Wales Borderers vervangen waren door het Drake Battalion Royal Naval Division. Deze brigade was om 10 uur ongeveer 3 K.M. vooruit gekomen, doch kwam toen met het Borderer Regiment voor sterke Turksche versterkingen. Toen zij tot den aanval overgingen, kregen zij op hun beurt een Turkschen tegenaanval te doorstaan, die, dank zij de hulp van de marinekanonnen werd afgeslagen. Intusschen hadden de Inniskillings een punt bereikt 1 K.M. zuid van Krithia, vanwaar zij in den loop van den dag werden terug geslagen tot in de lijn van de andere troepen. De 88e brigade, rechts van de 87e, kwam om 11.30 tot staan, èn tengevolge van den Turk schen weerstand én uit gebrek aan munitie. Daarop kreeg de 86e brigade, die in de 2e linie als reserve had gemarcheerd, order vooruit te gaan "dooi de linie, welke de 88e brigade bezette. Zij kon echter niet verder komen dan diezelfde lijn (1 uur nam.). De Franschen waren om 8 uur op den rechter vleugel van de Engelschen vooruit gegaan. Aan boord van tran sportschepen, pas van Ténédos gekomen, bevonden zich nog 2 bataljons 3e Regt. Zouaven, een bataljon van het Vreemdelingen Legioen, het 4e Regt. Colonial en twee batterijen van 7.5 c.M., terwijl het 6e regiment weer ingescheept was bij Kum Kale. 1) Anzac werd behalve een naam om de Australische troepen aan te duiden, tevens de geografisch* naam voor het lanriingsrunt en het front aldaar 2) De staf van gen eraal4d'A made bevond zich nu aan boord van de Pro vince, (die een bataljon van h*t 175* had vervoerd), en niemand rekende r op deze de eerste dagen te verlaten. Oo den 2Sen zat een ieder dan ook behoorljjk in ziin „staatjes" verdiept, toen plotseling om 3 30 nam. dus naden tegenaan- al der Turken, schrik en verwarring gebracht werd tu*schen al die „dossiers, machine* a eenre, cantines, secretaires," door de order om over een uur aan wal te gaan. De generaal ging met twee adjudanten vooruit, de staf zou

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 57