On* 1 uur was ook de voortgang der Franschen door den weerstand der Turken gestopt en om 2 uur was alles in voorste linie, behalve het Drake bataljon. De troep was dood op en kreeg nagenoeg geen steun van de enkele vuurmonden, die aan wal gebracht waren; de munitie-aanvoer stokte. Om 3 uur ondernamen de Turken een tegenaanval met de bajonet tegen het midden en den rechtervleugel der Geallieerden. Kort te voren had generaal Hunter Weston gerapporteerd aan Hamilton, dat de aanval mis lukt was en dat een tegenaanval door gebrek aan munitie niet weerstaan zou kunnen worden. Er ontstond daardoor een opening in de linie. Ook de Franschen moesten terugtrekken, waardoor de rechtervleugel van de 88e Brigade (Worcesters) ongedekt raakte en veel verliezen leed. Om 6 uur kwam het gevecht tot staan en hielden de geallieerden een lijn loopende van hetzelfde uitgangspunt bij Tekke Burnu tot een mijl ruim noordelijk van Eski Hissarlik en van daar Z.O. naar de kust, met een gevaarlijken insprin genden knik Z. van Krithia. Veel terrein was niet gewonnen. Wel waren de verschillende brigades door elkaar geraakt. Ook hadden de Franschen veel verliezen geleden. Aan Turksche zijde kon, nadat de laatste Franschen in den nacht waren ingescheept de 11e Divisie overgebracht worden naar het schiereiland. (Blijkbaar was dus den vorigen dag slechts een gedeelte ingescheept. Zie ook de bijlage over H.'s Diary). In echelons kwam die Divisie te Tsjanak Kale, om van daar 's nachts overgebracht te worden naar den overkant. Er bleef nu slechts een gedeelte der 3e Divisie op den Aziatischen oever. Tegelijk werdt op 29 April door de Franschen de rest van de le Brigade ontscheept: het 4e Regt. Mixte Colonial, 2 compagniën genie en veldartillerie. De Engelschen ontscheepten op den 30en het gros hunner artillerie en 2 bataljons van de Royal Naval Division. Deze kwamen in reserve met 3 uit de voorste linie teruggenomen bataljons van de 88e Brigade. Op 1 Mei arriveerde de 29e Indian Brigade, die bij de reserve werd gevoegd, terwijl de 3 bataljons van de 88e Brigade weer naar de loop graven terug gingen. Dien dag was alle infanterie ontscheept en de artillerie op twee batterijen na. (Maiaos was in brand geschoten door het scheeps geschut). De beide laatste lagen van April en de le Mei verliepen betrek kelijk rustig. De Engelsche artilleriewerking overtrof in hooge mate de Turksche, die naar getal, dracht en kaliber steeds in de minderheid was. Er bleef den Turken geen andere keuze over, dan te trachten door nachtaanvallen de geallieerden terug te werpen. Driemaal gingen nu de Turken versterkt door troepen uit Constantinopel tot den nachtaanval over. Telkens dwong, na verkregen succes, de scheepsartillerie hen weer tot terug keeren. 54 volgen. Qu'est-ce qui a pu motiver cette brusque détermination F Je le demande a quelqu'uu de mieux placé que moi pour le savoir. Le Général a du être contrarie de voir les unités de son corps expéditinnnaire débarquant les unes apès les autres, sans que lui-même fut a terre, éehapper de ce fait a son com- mandement. Op deze wjjze wilde hfj aan iedereen den indruk geven (d.w.z. door zfju tegenwoordigheid en door de vestiging van zjjn stafkwartier) que les ponts sont coupés derrière eux. Doch zoolang de schepen nog voor het meerendeel beladen waren, kon hjj niet op de afdoende wfjze van Prins Maurits bjj Nieuw- poort deze wegzenden. Toen om 6,30 (dus 2 uur later dan de order aangegeven had) een kleine stoomsloep den staf kwam afhalen van de Province, naderde een Engelsche torpedojager. Serait-ce pour nous apporter l'ordrede surseoir anotre débarquement Les officiers de carrière en plaisantent déj'a, prétendant que, dans le métier militaire, il est toujours prudent d'attendre le contre-ordre avant d'executer l'ordr». Het was echter een verzoek van den generaal Hamilton om met het stafkwartier van d'Amade (de Province) naast zfjn schip te komen liggen. L'invitation est désormais sans objet: de staf is over enkele minuten b(j den. generaal aan den wal. Het verhaal, hoe men vervolgens den gen -raai niet kon vinden, noch het Zouavenkamp, waarheen hfj zich begeven zou hebben en hoe de staf verder dien nacht sliep in den rlgen in een uienveldj'e, kan hier afgebroken worden, 1) Volgens opgave L. v. S.Es gelang der 3e Division, die bei Jeniehehir vorgedruugenen Éranzosen es waren Kolonial Truppen und das Inf. R-et. 175 unter starken Verlusten in der nacht zum 29 April auf die Schiffe zuriick zu werfen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 58