56 op het terrein tot de conclusie kwam, dat liet niet kon. Daarna verscheen generaal Bridges, commandant van de le Divisie, die tot dezelfde conclusie kwam en het Anzac hoofdkwartier opbelde om Generaal Birdwood er over te spreken, die den aanval bevolen had. Deze was echter afwezig en bevond zi uP«at belangriike oogenblik van den dag, waarop hij zich ruimte wilde verschatten, aan boord van het slagschip Queen. Toen nam generaal Bridges zelf de verantwoordelijkheid op zich, de order niet uit te voeren. Generaal Godley echrer, de commandant van de New-Zealand Division telefonisch op de hoogte gebracht, antwoordde nu weer: „The New Zealand Division will carry out orders and attack". Op verzoek van Generaal Monash ging echter een officier uit Godley's staf den toestand verkennen. Die rappor teerde, dat de manoeuvre „was highly impracticable with the troops de tailed zoodat ook de generaal Godley zijn bevelen voor dien dag introk. De ramp voor de Australiërs was niet te overzien geweest als zij gedaan hadden, wat gelast en besproken was. In zooverre hadden' de drie elkaar toevallig ontmoetende generaals gelijk, maar wat weer te denken van het verantwoordelijkheidsgevoel van iemand, die zonder eenige verken ning op die manier orders geeft? In dergelijke uit den grond gestampte legers, moeten ook de leiding en de stafdienst vrijwel een improvisatie worden. (Zie o.a. Australia in Arms). Op 2 Mei werden de Australiërs en New Zealanders aangewezen voor het verrichten van een aanval op deelen van The Neck. De aanval werd s avonds ingezet en had ook eenig succes, maar het verkregene moest des anderen daags weer worden ontruimd, omdat het bij dag onhoudbaar bleek. h, gevechten kwam de moeilijkheid der samenwerking met de scheeps- artillerie, zoodra de partijen te dicht tot elkaar genaderd zijn, duidelijk aan het licht, doordat eenige torpedojagers de eigen loopgraven onder vuur namen, welke dientengevolge ontruimd moesten worden Op den 4en Mei beproefden de Australiërs een landing op Gaba Tepe doch zondei succes. Den volgenden nacht werden de beide brigades van Australian en de New-Zealand Division over gebracht naar Hellas. Deze verzwakking bracht een stilte op dit deel van het gevechtsterrein met zich, en geeft een typisch beeld van de geboorte van den stellingoorlog. De Turken waren niet in staat van die verzwakking gebruik te maken, be- merkten die vermoedelijk niet eens. Daar tegenover waren de Australiërs te voren niet sterk genoeg voor een aanval, terwijl de vermindering hunner sterkte niet het afstootend vermogen hunner stelling zóó verminderde dat zij daaivan gevaar vreesden. Aan weerszijden miste men de kracht om meer te doen dan zich te verdedigen. Beide partijen grepen de gelegenheid aan uit te rusten en zich te versterken. De Turken lieten veel zwaar geschut komen en brachten een hinderlijk vuur op de landingsplaatsen, waaraan ook Generaal Bridges den 15en ten offer viel. In die dagen ondergingen verscheidene Turksche plaatsen, zooals Kodja- dere, Bulair, Burgas, Yenikeui, Gallipoli hetzelfde lot als het reeds op 29 April in brand geschoten Maidos. Evenzoo de havenplaatsen, waar voor raden en reserves ontscheept werden: Akbaschi en Kilia. De Turksche transporten werden in de zee van Marmora bedreigd, doch niet belemmerd door binnengedrongen Engelsche en Fransche duikbooten. De meeste trans porten voeren 's nachts. Zoo kwamen achtereenvolgens aan' de 4e, 13e, 15e en 16e Divisie (deze waren in Januari bijna naar den Kaukasus gezonden). Tevens werd zware artillerie aangevoerd, meest echter van verouderde constructie. Op 5 Mei was als vervanger van den gewonden overste Sodenstern, de Overste Weber voor wien op de Aziatische kust geen commando meer te voeren viel opgetreden op het Zuidfront. Heeds spoedig moest op bevel van Liman von Sanders om troepen te sparen van krachtig aanvallen afgezien worden en ontstond een volledig loopgravenstelsel. De beschikbare hulpmiddelen waren primitief en slechts tot geringe hoeveelheden beschikbaar. Zelfs waren er weinig zandzakken. Q Ook op de Engelsche fronten werkte men aan het loopgravencomplex. 1) Als er een enkele maal een zending van eenige duizenden uit Constan- tinopel aankwam, bestond het gevaar, dat de lagere aanvoerders ze voor verbetering der kleeding lieten gebruiken,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 60