57 Jn',et begin van Mei werd het hoofdkwartier van Gallipoli overgebracht nabij Bogali (5 K.M. achter het Ari Btirnu front), in een dennenbosch verborgen tegen vhegerwaarneming. i- ?p n M?' kreSen de Engelschen versterking: de 5th Lancashire lusehei Bngade, van de East Lancashire Division, terwijl, zooals reeds ver nield werd, 2 biigades van Anzac naar Hellas werden overgebracht. Dien dag gaf Hamilton bevelen voor een nieuwen algemeenen aanval. Het was het einde van den bewegingsoorlog. De slag duurde 3 dagen ,?cht de. Geallieerden in de richting van Krithia en Achi Baba geen 500 M. vooruit. De verzwakte bataljons konden in dezen frontaanval tegen een gunstige stelling, waarvan de oploopende achtergrond de artillerie waar neming der verdedigers zeer begunstigde, niet verder komen. At 4.30 we dropped our high-vaulting Achi-Baba aspirations and took to our spades zegt Hamilton. Den 6en kwamen versterkingen aan uit Frankrijk: de 2e Divisie onder generaal Baillou, terwijl uit Engeland eenige dagen later de 42e East Lancashire Division ontscheept werd en uit Indië de 29th Indian Brigade, welke troepen op 11 Mei de voorste linie konden aflossen. Een aanval' op 12 Mei bracht de Engelsche linkervleugel een 700 M. vooruit, doch verder bleef het bij een eindelooze serie van kleinere ondernemingen die geen wezenlijke verandering in den toestand brachten. Op 10 Mei was de goed geoefende 2e divisie uit Constantinopel aan gekomen en beproefde Liman von Sanders op 18 Mei een nachtaanval doch de Tinken waren niet in staat de noodige artillerie voorbereiding te geven: „stak die Munitionsindustrie im Inlande zu jener Zeit doch noch in den Kinderschuhen." L. v. S. erkent, dat deze aanval een door hem gemaakte fout was en op onderschatting van den vijand berustte. De 2e Turksche Divisie had 2000 dooden en gewonden. Op 24 Mei werd een wapenstilstand gesloten om de wederzijdsche gewonden te bergen en de dooden te begraven (van 7.30 v.m. tot 4.30 n.m.) Den 4en Juni besloten de generaals Hamilton en Gouraud1) tot de 3e slag bij Krithia. Cette bataille fut comme les précédentes un échec sanglant. De verliezen begonnen zwaar te drukken, niet alleen tengevolge van de hevige gevechten, maar ook ten gevolge van ziekten en uitputting. The need for large reinforcements became too urgent to be denied. De Engel schen hadden tot op 31 Mei verloren 38.636 man, waarvan 172 officieren. (In de 3 jaren in Transvaal bedroegen de verliezen 38.156 man). Op 5 Juli nam generaal. Ie Dauvé, uit Frankrijk gezonden, het com mando over de Fransche troepen ter vervanging van den zwaar gewonden generaal Gouraud. Kort daarna kregen de Engelschen versterking: de 52e divisie, waarop Hamilton besloot tot een aanval op 12 Juli. Op den rechtervleugel zouden de Franschen aanvallen, in het midden de 52e Divisie. De 29e Divisie zou op den linkervleugel demonstreeren, terwijl op het Anzacfront eveneens gedemonstreerd zou worden om s vijands aandacht af te leiden van de 52e Divisie. Na een inleidende artillerie beschieting drongen de Franschen en Schotten vooruit De 2e Fransche Divisie en de 155e Brigade namen en behielden -de 2e Turksche linie. Doch links daarvan drong het 4e Bataljon van de Kings Own Scottish ■Borderers (52nd Lowland Division 155th South Schottish Bat.) te ver vooruit tot achter de 4e Turksche linie, waar zij onder het spervuur der 1) Van de aangemaakte munitie zou volgens berichten der gemaakte ge vangenen gemiddeld maar een op de 20 springen. Toch was die eig-n fabrikage een uitkomst, want te voren hadden sommige bat'erjjen met los kruit moeten schieten om de eigen infanterie in de ondersteuning te e0en gelooven! 2) Op 14 Mei was de generaal d'Amade vei vangen doer Generaal Gouraud. 3) Uit Hs. Dagboek '12th July Imbros „Had meant to start for Hellas au hour before daylight to witness the opening of the attack But am too bad with the universal complaint (buikloop) to venture many yards from camp" 13'h July: „Still feeling vety s'ack" Slackness must have been the reason the Greeks were ten long years taking Troy 14th July: „Went for a ride to the Sail Lake (Imbros) and there inspected the new aeroplaine camp on the far side of the water."

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 61