64 zegt Hamilton. ,,En réalité il ne trompa personne," zegt de bondgenoot. (Archives de la Grande Guerre). Inderdaad was men aan de zijde der verdedigers op zijn hoede. Het hernieuwde optreden der aanvallers begon zich „schattenhaft anr horizont ab zu zeichnen am 4 August": een inleidend bombardement door een groot aantal monitors en hevige aanvallen uit het zuiden. „Agentennachrichten sowie Berichte aus auslandischer Zeitungen" deden Liman von Sanders overal de waakzaamheid verdubbelen. De bewaking van de Suvlabaai werd opgedragen aan den Beierschen majoor Willner en de reeds genoemde troepen. Verrassing was dus alleen maar mogelijk voor wat plaats en datum van de landing betreft. Wat nu den datum betreft, zoo stelde Hamilton zich voor de keuze: zoo weinig mogelijk uitstel of wachten tot de versche troepen gelegenheid zouden gehad hebben zich te oefenen aan het zuidfront in de loopgraven van de reeds aanwezige korpsen en dan deze af te lossen. Dit zou echter een tijdroovende en moeilijk uitvoerbare handelwijze zijn. (Merkwaardig dat Hamilton alleen spreekt van a long and difficult task for the navy). Time was every thing, seeing that every where the enemy was digging in as fast as he possibly could dig. Om de voor Anzac bestemde troepen aan den wal te smokkelen „(to be smuggled) en om bij Suvla ongezien te landen moest een tijd uitge zocht worden met weinig maanlicht. (In den nacht van 6/7 Augustus kwam de maan om 2 v.m. op.). De beschikbare hoeveelheid munitie was, naar een berekening van Hamilton, wat het aantal brisant-projectielen betreft juist voldoende „to enable me to deliver one serious attack per each period of three weeks." I was thus limited to a single effort on the large scale, plus a prescribed unceasing offensive routine, with bombing, sniping and' mining as its methods." Na aankomst der versterkingen werd de war-worn 29e Divisie afge lost door de 13e (Generaal Shown), om deze all the local experience possible te doen verkrijgen. „The experiences here gained in looking after themselves, in forgetting the thousand and one details of peace soldiering and in grasping the two or three elementary rules of conduct in warsol diering, were, it turned out. to be of priceless advantage to the 13th Division throughout the havy fighting of the following month," meent Hamilton. In het kort vat Hamilton zijn plan aldus samen: (Zie Final Despatch). 1) Plotseling uitbreken uit het Anzacfront en van de Turksche hoofd macht de verbindingen met Constantinopel afsnijden. 2) De eigen artillerie in een zoodanige positie brengen, dat van de Turk sche hoofdmacht het verkeer (sea-traffic) over zee met Constantinopel of Klein Azië was afgesneden. 3) Als bijkomstig (incidentally) doel: Suvla baai inrichten tot winterbasis voor Anzac en alle andere troepen op het noordelijk operatie tooneel. Het zal niet noodig ziin deze „main strategical conceptions" nader te beschouwen. Vooral niet Hamilton's eigen vertrouwen in het succes van 1 en 2, zooals dat uit 3 spreekt. Van meer belang zijn de opgemaakte rege lingen, die den goeden gang van zaken moesten verzekeren en die Hamilton roemt als voorbeelden voor de toekomst „I will say for my General Staff that 1 believe the clearness and completeness of their orders for this concentration and landing will hereafter be studied as models in military academies." In die orders1) treffen wij tabellen aan betreffende het transport en de ontscheping van de verschillende onderdeelen, het geschut en de artillerie munitie, orders voor de landende troepen en hun indeeling. Reeds op den 17en luli zond Hamilton deze stukken aan den Admiraal de Robeck, met opdracht van zijn ziide aanvullende voorstellen te doen. Onmiddellijk na de landing der verschillende troepen, moest er op gerekend worden, dat 5 tot 11 In een order van 2 Aug. wordt de totale sterkte v. d. viiand geschat op mo.nnn man Hiervan 97000 tegenover Anzac, (5°, 19e en 16e div en 18e en 64e RegtTegenover do Z. groep 56000 (Ie. 4e en 6e div. minns 1 Ro.gt., do 7e. Jliv. de 2e. minns 1 Regt en een regr resn v. d 12e, 25e en 3e di".) Reserve 37000 man (14e "Div en 25e m nus 1 R=pt Hiervan een Di". hp Eyo*li Tene en 2 h(j Bulair. On de Aziatische Kust 12000 man. (Vermoedelijk 45000 man in de Keshan Zone. Het moreel zou laag en de munitie voorraad gering zijn.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 68