66 Aan de instructie voor den commandant van het 9e korps kan nog het volgende ontleend worden. Turksche bereden troepen en gendarmerie waren gesignaleerd in de streek N. van Anzac. Drie kanonnen met voorwagens ge trokken door 6 ossen „have been seen moving into Anaforta Sa<dr" (rich ting?). Een vlieger-foto heeft 100 M. loopgraven bij Lala Baba aangegeven, die er uit zagen, alsof ze reeds eenige maanden oud waren. Het kanaal, dat het Zoutmeer met de baai verbindt, scheen nu droog te liggen." Tot de beschikbare troepen behoorden, behalve de lie en 10 Divisie (minus de 29e Brigade), ook een afdeeüng motorrijwielen (6 mitrailleurs) 3 wielrijders C.ien en een afd. Ford-auto's (6 mitr.) en 1 afd. gepantserde auto's (6 mitr.), gereed te Alexandrië en Imbros. Vermoedelijk zijn die grootendeels nooit geland. Aangewezen voor de landing werden een stuk strand in de Suvla baai ter lengte van 500 Af. en een strook van 1500 M. ten Z„ van -Kutchuk Kemikli (New Beach). In de Suvla baai zou niet meer dan 1 brigade met het eerste echelon aan land gezet kunnen worden, hoewel andere schepen gelijktijdig troepen in New Beach aan land zouden kunnen brengen. Be paald werd, dat voor donker geen schepen Kephalos zouden mogen verlaten. De passage zou 1 >/2 a 2 uur duren, zoodat er niet op gerekend mocht worden! dat vóór 10.30 nam. troepen aan land zouden zijn en in geen geval mochten' de schepen hun komst laten merken voor 10 uur nam., op welk uur de be weging bij Anzac zou beginnen. De ontscheping van "het hoofdkwartier van het IXe leger werd aan de regeling van den commandant zelve over gelaten. Omtrent de seinverbindingen kan het volgende worden aangeteekend: Er lag een zee-kabel van Imbros naar Anzac, terwijl een kabel van Imbros naar Suvla-baai zoo spoedig mogelijk gelegd zou worden. „Een zee- en een land-kabel zullen zoo spoedig mogelijk gelegd worden tusschen Anzac en Suvla, vermoedelijk voor het aanbreken van den dag," luidde de instructie. Zoo lang die nog niet gereed waren1), moest de gemeenschap met sein lampen onderhouden worden en tusschen Suvla en Imbros draadloos. Twee draagbare stations en een marine-landingsstation zouden te Suvla beschik baar worden gesteld. Een dier draagbare stations zou met de 2e brigade landen en moest dienen als basis-station in afwachting van de aankomst van het marine-station. Het andere draagbare station moest met de 3e brig, landen en dienen voor de vuurregeling. Öp Imbros was een rijdend draadloos station opgesteld/ Verder zou de gemeenschap onderhouden worden tusschen /ie troepen en haven onderling door telefoonverbindingen en waren verbin dingsofficieren ingedeeld. Tevens werd ter goedkeuring zoo spoedig mogelijk het plan van den commandant van het IXe korps gevraagd. De commandant van Anzac ontving eene instructie, waarin het volgende hierboven nog niet besprokene, voorkomt: Een krachtige aanval op hoogte 125 (plateau 400) moest den vijand in den waan brengen, dat de hoofdaanval hier geschiedde. In verband daarmede zou de marine verhoogde activiteit toonen bij Gaba Tepe. Loo dingen zouden verricht worden gedurende den nacht op de kust Z. van Gaba Tepe. Op den avond van 6 Augustus zou de marine met medewerking van trawlers demonstreeren, alsof hier een landing plaats zou hebben. Goedgekeurd werd het plan van den Commandant bij Anzac, n.I.: 1. De posten van den vijand tegenover post 2 en 3 na het invallen der duisternis verrassen. 2. Krachtige aanval bij nacht langs de Salzi Beit üere, Chailak Dere en Aghyl Dere op de Chanak Bair rug. 3. Als de Chanak Bair genomen is, een convergeerende aanval van daar en van uit de N. O. sector der thans bezette stelling tegen hoogte 180 (Baby 600). Hiertoe waren beschikbaar de Anzac troepen, de 13e Divisie, zonder artillerie, doch met de 69e Veldhouwitser Brigade, de 29e Brigade van de 10e Divisie en de 29e Indische Brigade. 1) Het is niet bekend of die ooit gereed gekomen zijn. In ieder geval de landkabol niet in Augustus, zooals uit het verder verloop valt op te maken. 2) Staat niet op de Eng. kaarten, vermoedelijk in de richting Maidos.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 72