69 De commandant van het Vllle korps1) kreeg op 29 Juli een soortgelijke instructie. Hij zou daarbij niet op versterkingen mogen rekenen. Het dooi de Franschen bezette frontgedeelte zou vergroot worden, zoodat Engelsche troepen vrij kwamen. Alleen mocht tot 5 Augustus gerekend worden op 1200 man aanvul ling, zoodat de sterkte zou zijn 25000 man op 5 Augustus. Aannemende, dat de Zuidgroep niet zou worden aangevallen, werd een artillerie-munitie uitrusting van 45.500 schoten beschikbaar gesteld, terwijl niet op aanvulling voor 16 Augustus kon worden gerekend. Geoordeeld werd, dat de beste tijd om hier den aanval in te zetten, zou zijn kort voordat de hoofdoperatie begon, dus 4 Augustus. De Franschen zouden hieraan niet mede moeten doen, (behoudens het verleenen van artillerie-steun) doch als het gelukken zou aan de Engelschen om Krithia te nemen, moesten zij de beweging volgen en zich vestigen op de uitloopers van Achi Baba. Een poging om Achi Baba zelf te nemen, zou niet zonder groote versterkingen kunnen, geschieden en het zou er van afhangen of de loop van het gevecht dit mogelijk zou maken. In het belang der geheimhouding mocht de opdracht en vooral de datum niet anders dan aan den chef van den staf medegedeeld worden. Een Fransche veldbatterij van 7.5 c.M. werd beschikbaar gesteld speciaal om den aanval op Krithia te steunen en een batterij zou vuren op de nulla (ravijn) O. van Krithia. Bovendien zouden 6 Fransche houwitsers het vuur openen op Turksche artillerie op den rug van 150 naar Achi Baba. Ter voldoening aan de hem op 29 Juli gegeven opdracht, zijn plannen ter goedkeuring voor te leggen, gaf Sir Frederick Stopford den 31 en Juli het volgende antwoord, dat door Hamilton werd goedgekeurd. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat, om een werkelijke beveiliging van de baai tegen artillerievuur te verkrijgen, het noodig was het hooge terrein van Ejelmar Baai tot Anaforta Sagir en zoo verder tot Kodja Tsjemen Tepe te bezetten. Voorts legde hij den nadruk op de onwaarschijnlijkheid, dat hij in staat zou zijn, troepen af te zonderen om Anzac te helpen bij den aanval op Kodja Tsjemen Tepe2). Aan generaal Hammersley, den comman dant van de^e divisie gaf hij bevel: a. de landingsplaatsen te beveiligen. b. Lala Baba te nemen en zich vast te zetten langs den rug van ühazi Baba over Karakol Dagh en Kiretch Tepe Sirt naar hoogte 156, Ejelmar Baai beheerschend. c. Chocolate Hill en Ismail Oglu Tepe te bezetten. d. Baka Baba nemen en in N. richting verbinding tot stand brengen tusschen dat punt en de troepen tegen hoogte 150 oprukkend. Deze, voorwaar niet geringe taak, is vermeld in het algemeen bevel van generaal Stopford, in welk bevel niets voorkomt omtrent de tot zijn troepen behoorende 2 brigades van de 10e divisie. De berichten van den inlichtingendienst gaven aanleiding tot de ver onderstelling, dat bij de landing geen of weinig tegenstand te verwachten zou zijn, behalve bij Lala Baba. De orders voor de 3 brigades van de 10e divisie van generaal Hammersley bevatten het volgende: De 34e brigade op den linkervleugel zal landen bij A. baai, 800 yards W. van heuvel 10; een bataljon rukt in N. richting naar Kiretch Tepe Sirt en bezet Suvla Point, een bataljon bezet hoogte 10, de beide overige1 ba taljons verzamelen bij hoogte 10, vallen dan aan op Chocolate Hill en „if succesful," op Ismail Oglu Tepe. De 32e brigade in het midden, zal landen bij C-baai, neemt Lala Baba 1) N.l. de vereenigde troepen op het Hellasfront. Reeds voor de aankomst van het IX leger werden de Eng. troepen aan het Hellas front eveneens in korpsverhand vereenigd. Daar bjj hadden ettel;jge commando wisselingen plaats' Zoo werd b.v. op 17 Juli de generaal Hunter Weston geëvaccueerd en wees Hamilton als opvolger N. B. generaal Stopford aan, „Whose own Corps were now assembling at Mudros"(Zie Hamilton's Final Despatch). Op 24 July kreeg tjjdelpk Generaal Doug'as het bevel. 2) En dat was nog wel het hoofddoel der beweging. Typeerend voor Stop ford is het, hoe hü hier niet „disponieerte" doch „im Feinde hinein" een non possumus uitsprak! Men zie het verloop der landing.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 73