73 De samenstelling der colonnes was aldus: Right Covering Column. (Brigade Generaal Russel). New Zealand Mounted Rifles Brigade. Otago Mounted Rifles Regiment. Maori Contingent. New Zealand Field Troop. Right Assaulting Column. (Brigade Generaal Johnston). New Zealand Infantery Brigade. Indian Mountain Battery (min 1 sectie). Een compagnie New Zealand Engineers. Hoofdkwartier 40e brigade. Left Assaulting Column. (Brigade Generaal Travers). Halve 72e Field Company. 4e Battalion South Wales Borderers. 5e Battalion Wiltshire Regiment. 29th Indian Infantery Brigade. Left Assaulting Column. (Brigade Generaal Cox). 4e Australian Infantery Brigade. Indian Mountain Battery (min 1 sectie). Een compagnie New Zealand Engineers. 6th Battalion South Lancashire Regiment. Divisional Reserve.2) 8th Battalion Welsh Regiment (Pioneers) te Cailak Dere. 39th Infantery Brigade. Halve Field Company no. 72 the Aghyl Dere. De ligging van de aanvalsdoelen was zoodanig, dat de rechter dekkende colonne het eerst ten aanval moest gaan en wel op Old No. 3 Post, een werk, dat op 30 Mei door de Turken op de Anzacs veroverd was en door hen veranderd in een overdekt loopgraafstelsel. Dagen achtereen hadden de Australiërs dit werk door de kruiser Colne onder vuur laten nemen des avonds, klokslag 9 uur, gedurende 10 minuten en beschenen door een zoek licht. Dan volgden 10 minuten rust en daarna weer 10 minuten werken met het zoeklicht en bombardement, dus tot half tien. In den avond van 6 Augustus werd dit op dezelfde wijze herhaald. Onder het kabaal der eerste beschieting kwamen de New Zealanders naar voren (9.30 n.) en toen het vuur ophield drongen zij in het werk binnen, dat leeg bleek te zijn. De vijand had het naar gewoonte tijdelijk ontruimd, zooals mededee- lingen van deserteurs hadden doen verwachten. In de omliggende loop graven werden de verraste Turken nu gevangen genomen. (11 nam.). Zoodra de verovering van Old No. 3 Post voldoende gevorderd was kon het daarbij niet benoodigde deel van de R. dekkende colonne een aanval doen op Beauchop's Hill en het Chailak Dere dal. Om 10 uur nam. was hier het meest noordelijke deel der stellingen genomen en om 1 uur voorm. de geheele Beauchop's Hill. Verdere vorderingen langs de Chailak-Dere gingen niet zoo vlot: loopgraven en versperringen hielden de aanvallers tegen, juist daar, waar het rivierdal meer het karakter van een zwaarder ravijn begon te krijgen. De ingang van dat ravijn, waar tusschen de ijzerdraadversper ringen het rivierbed de eenige doorgang vormde, werd met hulp van een afdeeling New Zealand Engineers door de Maoris genomen. Zoodra de ingang van het Chailak Dere dal door bovenbedoelde af deeling geforceerd was, kon de rechter aanvalscolonne daar binnen komen, 1) Hieronder blij ken verscheidene onderdeel en voor te komen, die in den aanhef van het hoofdstuk niet genoemd zjjn. Toch is hier Hamilton's rapport getrouwelijk gevolgd. 2) De voor deze reserve genoemde opstellingsplaatsen zullen wel punten aan den benedenloop der riviertjes geweest zjjn. Hamilton geeft alleen Chai- lakdere. Op de bfj het rapport verschenen kaarten staat alleen de riviernaam. Anderen geven heelemaal geen licht hieromtrent.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 77