De Dardanellen en Gallipoli. I. VOORWOORD. Wie nooit een veldslag, zelfs geen manoeuvre heeft gewonnen of ver loren, behoort zeker wel tot de categorie, die, zooals men gemeenlijk uitdrukt, gemakkelijk praten heeft. Zet hij er zich toe, om, uitsluitend tot eigen leering, de handelingen van in den school des krijgs gevormde mannen na te gaan en te beschouwen na afloop van het gebeurde, dan dient hij zich er wel van doordrongen te houden, dat het noodzakelijk is, die handelingen te bezien in het licht van wat aan de beoordeelden bekend was. Toch is dit niet het uitsluitend geldend criterium en mag wel degelijk in aanmerking genomen worden, of er niet nog veel was, dat bovendien bekend had moeten zijn. Sterk spreekt dit bij de Dardanellen en Gallipoli operaties, een strate- "gische wanhoopsdaad, slecht voorbereid, gebrekkig opgezet en doorgedreven door stille, imperialistische krachten en militaristische drijfveeren, die den waren militair zoo vreemd zijn. Wie zuiver als militair de voorvallen beziet, die kan een zekere mate van ergernis niet onderdrukken, als hij nagaat, hoeveel menschenlevens nutteloos verloren gingen, hoeveel krachten van zee- en landmacht door de Geallieerden noodeloos verspild zijn, hoe de schitterende eigenschappen van den Engelschen en Franschen soldaat niet tot haar recht konden komen, niet alleen ten gevolge van de gebrekkige leiding, maar vooral ten gevolge' van het volkomen ontbreken van wat als voorbereiding verricht had kunnen worden. Wat door imperialistische politici aan den volke als een grootsche daad voorgehouden was, bleek een „Im mortal", werd een „Tragic Story". Aan de andere zijde vinden we het waarschuwend beeld, hoe zelfs de grootste energie, gepaard aan de gunstige omstandigheid, dat de aan valler den verdediger volop tijd liet, terwijl hij daarna dwaling op dwaling beging, niet kon opwegen tegen slapte in dagen van vrede, hoe slechts ter nauwernood ontkomen kon worden aan de, reeds uit de ge schiedenis van alle eeuwen bekende, nadeelige gevolgen, die een verwaar- Ioozing van 's lands weerkracht en weermacht met zich sleept. De aangeboden beschrijving kan natuurlijk niet alleen geen aanspraak maken op volledigheid, doch zal zonder twijfel later blijken niet in allen deele juist te zijn. Herhaaldelijk zal onder het lezen een vraag naar een of ander detail opkomen, zooals dat ook bij het samenstellen het geval was. Te veel moest nog een keuze gedaan worden tusschen tegenstrijdige be richten, te vaak waren de opgaven onvolkomen en verwekten zij den indruk, dat meer met een doezelaar dan een scherp potlood gewerkt Was, soms zelfs opzettelijk. Een enkele maal heb ik zonder afscheiding van den Hollandschen tekst een uitlating in een vreemde taal geplaatst, om daarmee beter te typeeren van welke zijde het gegeven gekomen was, dan door een vertaling, zij het ook onder vermelding der bron, mogelijk zou zijn. Een afzonderlijke lijst van geraadpleegde werken is natuurlijk wel bijgevoegd.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 7