77 XXIII. DE LANDING BIJ SUVLA. (Schets VI). Het voor deze landing bestemde 9e korps was onder bevel van gene raal Stopford geconcentreerd op Mytilene, Imbros en Lemnos. Hamilton wist door luchtphoto's, dat de Turken bij Suvla slechts eenige loopgraven hadden gemaakt rond Lala Baba, Hill 10 en op enkele heuvels N. van de baai. Er zouden geen ijzerdraadversperringen zijn, doch Yilgin Burnu of Chocolate Hill was meer versterkt. Daar waren een 6 tal artillerie emplacementen ge meld, evenals op den Ismail Oglu Tepe, vanwaar een aanval op den. Chanak Bair geflankeerd werd. Verder had zijn inlichtingendienst hem als sterkte dei- bezetting van de Suvla en Ejelmer streek (met inbegrip van de Anaforta vlakte doch zonder algemeene reserves, die achter den Sari Bair zouden staan) doen schatten op geen 4000 man. Het kwam vrijwel overeen met wat het verloop der gevechten aan den dag bracht. De geschattje sterkte was. eèn half infanterie- met waarschijnlijk iets meer dan twee gendarmerie bataljons benevens wat artillerie en cavalerie. Het eerste doel voor de Suvla groep was Chocolate Hill, Ismail Oglu Tepe en de hooge grond N. en O. van Suvla Baai. Hamilton hoopte, dat die posities voor het aanbreken van den dag genomen zouden zijn en door een divisie vast gehouden konden worden, waarna de rest van Stopford's korps over de Anaforta's naar de Oostzijde van den Sairi Bair zou oprukken. De ontscheping moest aanvangen om 10.30, dus een half uur na den aanval der Anzac groep. De drie brigades moesten voor het aanbreken van den dag aan wal zijn. De door Stopford voorgestelde wijziging van het plan was mogelijk gegrond op zijn op blz. 69 bekend gestelde meening dat het noodig zou zijn spoedig het hooge terrein N. van de baai in bezit te nemen, om een werkelijke beveiliging tegen artillerievuur te krijgen. Misschien dacht men, dat de ontscheping sneller zou kunnen geschieden, dat een flank beveiliging kon worden verkregen en dat de Choclate Hill van uit het noorden en zuiden tegelijk zou kunnen worden aangevallen. Men was echter weinig op de hoogte van de gesteldheid van het terrein, dat, evenals het optreden van den vijand, een bron van verrassingen zou kunnen worden. De samenwerking tusschen de gescheiden deelen was volstrekt niet verze kerd, terwijl men ook omtrent de landingsplaatsen slechts matige gegevens bezat. Om de genomen maatregelen en het optreden der gelande troepen onder het lezen zoo billijk mogelijk te doen beoordeelen, zal hier geen be schrijving yan de baai gegeven worden, doch het verloop der handelingen het eerst behandeld worden. Bekend was slechts, dat ten Zuiden van Nebrunesï Point het uitgestrekte vlakke strandgedeelte, dat bij eb droog loopt, uit stekend geschikt was voor infanterie. Ook moest, integenstelling met de lan dingen in April, rekening gehouden worden met de bedreiging door onder zeeërs, doch men kon' meer op standvastig weer rekenen en beschikte over meer ervaring, betere spionnenberichten en een beteren vliegdienst. Men had een aantal speciale lichters laten komen, voorzien van motoren, zoodat die dus met eigen vermogen zouden kunnen varen en niet van sleep- eigen opdracht aan den doorgang. Alleen da Intepe batterijen bevuur^en de landingsplaats en de in N richting loopende wegen bii S°dd el Bachr, doch. de andere frontdeelen lagen of te ver weg of in een donden hoek. In de zee van Marmnra werd op 8 Aug. de Haireddin Barbarossa die muni tie aanvoerde, door een Engelsche duikboot getorpodeard. 1) Hamilton had den 5en op Imbros een inspectie gehouden over de 2e divisie „the spirit and physique of that division impressed me favorably" Toch was bii niet gerust. Achter gebleven na het vertrek der troepen, schreef hji „The empty harbour frightens me" „To our heroes (Oorden, etc) an occasion like to-night's holds the same intoxicating mixture^ of danger and desire as fills the glass of the hoy bridgeroom when he raises it to the health of his enigma in the veil. But. I don't know how it is I used to feel like that, now I am terribly anxious." ,0! God of Bethel hij whose hand thy people still are fed, I am wishing that it was the day after t.o morrow." De troep was te jong, de generaals waren te oud 1 How true it Is, that age, experience, wi«dom count for less than youth, magnetism and 1 ve of danger when inexperience has to he heartened for the struggle. Hamilton zag er van af de troepen toe te spreken1

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 81