79 ingaan op het voorstel van Stopford, om af te wijken van het plan alles bij B en C te landen, deden berouwen, werd eerst een eind gemaakt, toen uit het Z. een aanval door de bij B gelande 9th West Yorkshire en 6th York shire Rgt. van de 32e brigade op Lala Baba gedaan werd. De aanval op de zwakke Turksche krachten slaagde, niettegenstaande de inky darkness of the night. Van de 34e brigade waren aanvankelijk 2 bataljons geland om 11 uur, terwijl de andere twee niet voor 2.30 v.m. ontscheept werden. De beide het eerst gelande bataljons gingen om 3.30 vooruit in de richting van hoogte 10, doch 'werden door de verdedigers tegengehouden.De beide andere batal jons waren niet voor 5 uur gereed om te volgen. Intusschen rukte, overeenkomstig de bevelen van Hammersley, de 32e Brigade naar het noorden om de 34e te steunen. Hoe laat dit was is niet bekend, Hamilton zegt eenvoudig „now", zonder dat dit op een genoemd uur slaat. Nu bleken de moeilijkheden verbonden aan een nachtelijke onder neming door twee uit verschillende richtingen komende divisies, die slechts een korten oefentijd achter den rug hadden en in totaal onbekend terrein en zonder eenige dagverkenning moesten samenwerken, (zie noot 1). Hamil ton rapporteert: it is feared that some of the losses incurred here were due to misdirected fire. Gedurende den aanval van de 34e brigade op Hill 10 werd het lie Manchesters in N. richting gezonden naar Karakol Dagh en Kiretch Tepe Sirt. Zij dreven de zwakke Turksche afdeelingen voor zich uit en waren bij het aanbreken van den dag „ter hoogte" level with) Hul 1U o-ekomen De 32e Brigade was de smalle zandstrook tusschen het strand en het wel is waar droge, doch slechts gedeeltelijk begaanbare zoutmeer gepasseerd Toen het voldoende licht geworden was, opende de Turksche artillerie haar vuur. „No one" aldus Hamilton, „seems to have been present who could take hold of the two brigades and launch them in a concerted and cohesive attack". Slechts enkele bataljonscommandanten brachten hun bataljon individueel naar voren, overigens heerschten verwarring en aarzeling hetgeen Turksche tegenaanvallen uitlokte, doch dank zij het optreden van de 9th Lancashire Fuseliers en het 11e Manchester, die om 6 uur den aanval hervatten, werden de Turken verdreven. Na de verovering van Hill 10 zond de commandant der 34e Brigade bericht, dat zijn troep niet vei der kon, aan zijnen divisie commandant, die zich zeer vèr achterwaarts schijnt bevonden te hebben. Waar, is alweer niet na te gaan. Bij het opgaan van de zon bleek het aanvalsterrein een groote open vlakte te zijn, met een straal van 4 a 5 K.M. in een halven maan, omringd doör een heuvelrug. Hill 10 was een onbeduidende bodemverheffing, evenals Lala Baba. De eerste 3 K.M. van de vlakte waren goed begaanbaar. Daarna werd het terrein ruwer en was het bedekt met hoog, dor gras en stugge doornige struiken. De Ismail Oglu Tepe was een hoogere heuvel met uit- loopers naar het W. en Z. W„ geheel bedekt met kreupelhout, waarin het moeilijk was, verband te houden. Het open en vlakke gedeelte rondom de baai lag geheel binnen bereik van het scheepsgeschut. In de schemering waren een veld- en twee bergbatterijen ontscheept en kwamen zes bataljons van de 10e Divisie (30e en 31e brigade) ondei generaal Hill (die geen divisie commandant, doch commandant der 31e Bri gade was) voor Suvla en ankerden voor Nebrunesi Point. Overeenkomstig het opgemaakte plan waren deze troepen den vorigen avond uit hun transport schepen op kleinere stoomers overgegaan, hadden hun 120 mijl afgelegd, en moesten verdeeld worden over de lichters der 11e divisie. (De artillerie dei- divisies was.voor het grootste deel naar Egypte gezonden). De 10e divisie zou in haar geheel in 'de Suvla baai geland worden, doch de moeilijkheden door de 34e Brigade ondervonden, wogen zwaar en Stopford rappor teerde: the navarauthorities were unwilling to land the troops at A-beach. Deze afwijking van het oorspronkelijk plan werd een bron van nieuwe ver warringen. Het is niet duidelijk, waarop dit verzet van de marine gegrond was. Lala Baba was genomen en dus van daar was geen gevaar meer te 1) Hamilton beschrijft in zijn dagboek het verloop anders, Er was vooral door de landing hii A, verwarring ontstaan The first assault on Hill 10 made hy one or two companies succeeded bn* the assailants were taken for Turks and were attacked in turn and driven off by others of our men.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 83