81 C. in stede van bij A. begonnen, extra vermoeienis en tijdverlies mee bracht. Bij dien afmarsch waren de andere 3 bataljons nog niet ontscheept. Hill liet halt maken in afwachting van nadere orders. In het stafkwartier was echter geen divisie-commandant te vinden, doch een achtergebleven stafofficier deelde mede, dat de orders, zooals generaal Hill die ontvangen had, de goede waren en dat hij dit aan generaal Sitwell zou laten weten. Generaal Hill zette nu zijn 3 bataljons in beweging, met de bedoeling oostelijk van hoogte 10 te marcheeren en Chocolate Hill aan te vallen (12.45 nam.). In stede van nu zelf mede te gaan en eventueele verwarringen verder persoonlijk te voorkomen, bleef hij bij Lala Baba de andere bataljons afwachten, die daar juist concentreerden. Het waren er echter slechts 2, daar het 6e, zooals reeds beschreven is, nu bij Ghazi Baba ontscheept werd. Met deze batajons kwam Hill om 2.45 nam. bij hoogte 10. Hier bleek, dat de 3 voorgaande bataljons juist rond den N.O. hoek van het meer waren gekomen, klaar om op Chocolate Hill aan te vallen, doch er waren geen bataljons van de andere brigades op zijn linkervleugel. Generaal Sitwell zeide hem nu 2 bataljons te zullen zenden. Dit telefoneerde generaal Hill om 3 uur aan het divisiekwartier, van waar om 2.40 een order _was gezonden om den aanval (die feitelijk al begonnen had moeten zijn) uit te stellen tot 5.30 nam. Dan zouden 2 bataljons van de 33e brigade van Lala Baba oprukken met hun rechter flank onmiddellijk N. van Salt Lake en dus rechts van de troepen van generaal Hill. Alle troepen van de 32e en 34e Bri gade zouden aan dien aanval meewerken. Het geheel onder generaal Sitwell, terwijl de artillerie den aanval zou ondersteunen (vuuropenmg bepaald op 5.15). Deze order werd gezonden aan de 31e, 32e en 34ste Brigade. Generaal Hill ontving haar om 3.15. Nieuwe verwarring en dus nieuwe tegenstrijdig heden in de rapporten en journalen der Brigade-commandanten. Het schijnt, dat de aanval te vroeg is begonnen, nl. omstreeks 4 uur, terwijl de artillerie om 5.15 haar vuur opende. Ook is niet na te gaan, welke brigade den Choco late Hill nam en hoe laat (de opgaven loopen uiteen van 5.30 tot 9.30) None of the three Brigadier-generals concerned in the attack, accompanied the troops. Zij richtten verzamelplaatsen voor berichten in bij hoogte 10 op 2 mijl afstand, waar zij bleven. Er was geen leiding meer. De batal'ons van de verschillende brigades en divisies waren op de meest wanordelijke wijze dooreen geraakt. Wat de 33e Brigade betreft, deze bleef den geheelen dag Z.O. van het Zoutmeer en presteerde niets (terwijl men op den linker vleugel van de Anzacgroep reikhalzend naar eenig teeken van activiteit uitzag). De Turken waren gedurende de bewegingen der Suvlagroep terug getrokken in de richting van Sulaük en Kuchuk Anaforta, gevolgd door de 34e en 32e Brigade van de 11e Divisie en de 31e van de 10e. Tegen den avond had Hammerslev de Chocolate Hill bezet1), waarna hem echter het voortgaan door de Turken belet werd. Bij het vallen der duisternis had de 31e brigade zonder Hill, (die bij Sitwell's staf achter gebleven was) een lijn bereikt, loopend van Hetman Chair over Chocolate Hill, Sulajik, tot nabij Kuchuk Anaforta Ova. Mahon had den heuvelrug ten N. van de vlakte bereikt. Het waren speciaal de Iersche bataljons, die zich dien dag onderscheidden zooajs zij dat elders meer gedaan hebben. Van het verkregen succes werd weinig voordeel getrokken. Hoewel omstreeks 6 of 7 uur Chocolate Hill reeds genomen was, kreeg generaal Sitwell volgens zijn opgave, eerst om 11.30 telefonisch bericht, 'dat Chocolate Hill was genomen en omstreeks midder nacht zond hij generaal Hill naar voren om zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen. Eigenmachtig dirigeerde nu generaal Sitwell 2 hatalions van de 32e brigade terug naar de duinen Z. van hoogte 10. om zich bij hun brigade te voegen, 2 bataljons^ van de 33e Brigade naar Lala Baba en het eene batalion van de 34e Brigade naar de reserve bij hoogte 10. Om 7.30 v.m. van den 8en kwam generaal Hammerslev, de commandant der 11e Divisie, bij Sitwell in diens kwartier en deelde mede. dat in de richting Baka Baba gpen vijand was. Ook gaf hii generaal Sitwell in overweging naar Chocolate Hill te gaan, waarop deze niet inging. 1) Deze was volgens L. v. S. bezet geweest, door 1 Oie. Gendarmerie ue het 2e Bat. van Inf. ïtepr. no. 33. die terugtrokken op den Ismail Tepe, 2) Zie de bijl.H's Diary. 6

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 85