82 u Den geheelen dag was Stopford aan boord gebleven, zeggende daar de beste verbinding zoowel met zijn ondercommandanten als met Hamilton te hebben. Deze zond hem m den nacht van 7—8 Augustus als blijk van ™^H?Hivnpip V? n6u telesr?m: »You and your troops have indeed done advance Hammersley how much 1 hope from his able and rapid Het is bijzonder interessant na te gaan, hoe de verdediger het gebeurde inzag. Volgens Liman von Sanders verkeerde Essad Pacha aanvankelijk in de meening, dat het door hem verdedigde Ari Burnufront door nieuw ge lande troepen omtrokken werd (in den avond van 6 Augustus). Men was aan 1 urksche zijde reeds lang op een hernieuwde landing voorbereid, zoodat üie misvatting verklaarbaar was. In den loop van den nacht bleek echter cal Anzactroepen langs de kust naar het noorden trokken, (een der reeds in het vorige hoofdstuk beschreven 4 colonnes onder Godley). De eerste berichten bereikten het hoofdkwartier van het 5e Turksche leger om 9 uur s avonds. Dat kunnen niet anders geweest zijn dan mel dingen omtrent de Anzac-bewegingen langs het strand (het door L. v. S. op- gegeven uur lijkt ook daarvoor wel wat vroeg) nog voor de verrassing van J^ost No. 3 welke bewegingen voor een landing werden gehouden. „Sotort nach Eingang der vorgenannten Meldung wurde "von mir ui i111 ,und 12 Division nach dem oberen Sarosgolf telephonisch befohlen, dasz beide alarmiert würden und beschleunigt marschbereit zu stellen seien. Ungefahr eine Stunde spater erging dorthin Befehl beide Divisionen unverzüghch in allgemeiner Richtung auf Usun-Hissirli östlich von Gr. Anaforta in Marsch zu setzen." Wanneer men nu nagaat, dat er toen (pl.m. 10 uur) feitelijk nog niets anders geschied was, dan dat de, versterking ontvangen hebbende Anzac- groep zich begon te roeren en dus evengoed een landing bij Bulair had kunnen volgen, blijkt het groote gewicht van de noodzakelijkheid dergelijke berichten te kunnen controleeren niet alleen, maar tevens het groote nut van goede gelegenheid tot snelle troepenverplaatsing. Had L. v. S. over een spoorbaan, over een goeden weg, auto's en wat dies meer zij, beschikt dan had die troepenverplaatsing minder tijd gevorderd en hij dus met het geven van die order kunnen wachten. Echter kwam nu die vergissing in ziin voordeel uit. 6 J Essad Pacha had des avonds de 9e divisie bij Kajaltepe gealar meerd en in N. richting gezonden (onder overste Kannengieszer). Bij het aanbreken van den dag bereikte deze den Chanak- of Djonk-Bahir en kodja Tsjemen Dagh (of Tepe) juist op het oogenblik, dat van de andere zijde de Australiërs opdrongen. Zooals reeds beschreven: „the troops of general Godley's assaulting columns were too exhausted, after their all- night contest with nature and with the slowly retiring Turks, to be in a position, after securing possession of Rhododendron Spur, until 9.30 a.m. to launch a formal attack upon Chanak Bair". Bij den aanval werd overste Kannengieszer zwaar gewond. In the mean time however the enemy was hurrying reinforcements: die 4 division unter Djemil Bey erreicht rechtzeitig den Kodja-Tsjemen Dagh, dien morgen (7 Aug.) aangetrokken van achter den rechtervleugel der Zuidgroep. Beide partijen hielden elkaar in even wicht. Dies war die erste Krisis, welche in den Anaforta Kampfen iiberwunden war. Deze, door Liman von Sanders gebruikte naam voor het gevecht is mede een aanduiding, dat hij in de veronderstelling verkeerd heeft, met tioepen van de Anaforta-landing (aan Engelsche zijde Suvla-landing ge noemd) te doen te hebben. Wanneer het aan de Èngelschen gelukt was, de Kodja Tsjemen Dagh te nemen, waren zij meester geworden van artilleriestellingen, van waar naar het noorden de Anafortavlakte en naar het zuiden de Dardanellen bereikt konden worden, beide van die ruggen grootendeels te zien. 1) L. v. S; had voor de tweede maal de Saros golf ontbloot en bovendien op don Aziat.ischen oever slechts 3 bataljons en enkele batt.ory«n als kustbe waking achtergelaten. Die achtergelaten afdeelingen maakten eiken dag, om den vviand te misleiden, marschen in allerlei richtingen in het gezicht van een knffelachen observatiepost op Tenedos. 's Nachts keerden zij weer naar hnn vorige standplaatsen terug.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 86