89 Thans was er wei artillerie geland, een brigade Royal Field Artillery, twee bergbatterijen en was de marine beschikbaar om mede te werken. Deze had uit vrees voor duikbooten bij de landing slechts met enkele monitors en de twee reeds genoemde kruisers medegewerkt. Nu waren maatregelen tegen duikbooten genomen, netten, afsluiting van de Suviabaai en dergelijke. En toch, niettegenstaande den steun der artillerie, mislukte ook deze aanval. Thans waren de redenen door Stopford opgegeven: zwaar terrein en geringe waarde der jonge troepen „with no regulars to set a standard, en „the enemy ably commanded." Lof, den vijand toegezwaaid, dient vaak slechts tot verhooging van eigen roem bij succes of tot versluiering van eigen fouten bij tegenslag. Den lOen Augustus, tegen het vallen van den avond, kreeg Stopford van het hoofdkwartier zich te versterken in een lijn van de Azmak Dere over den heuvel O. van Chocolate Hill naar de Kiretch Tepe Sirt. Hierdoor kreeg hij gelegenheid de verbanden te herstellen. C. De gebeurtenissen van 11 tot ultimo Augustus. V Hamilton's maatregelen gedurende de volgende dagen bewijzen hoe hij alle vertrouwen in Stopford verloren had en hoe dezen, wien aanvankelijk een opdracht van het hoogste gewicht was gegeven, waarbij niet alleen een groot landsbelang, maar ook duizenden menschenlevens gemoeid waren, plotseling alle vrijheid van handelen ontnomen werd. Was hem op 10 Aug. al een bevel gezonden, zich tot de verdediging te beperken, thans volgde de ongelukkige en slappe order, dat hij de op 11 Augustus te landen 54e divisie niet mocht gebruiken zonder speciale instructies van het hoofdkwar tier. Op 12 Aug. beval men van daaruit een nachtmarsch met die divisie te maken, om bij het aanbreken van den dag een aanval te doen op de Kawak Tepe en Teke Tepe (d.i. dus 13 Aug. 's morgens). In de meening, dat de omtrek van Kuchuk Anaforta bezet was dooi den vijand, zond Stopford een brigade vooruit om dat terrein te nemen en zoo den marsch van de rest aer divisie te dekken. Hiertoe rukte in den namiddag van 12 Aug. de 163e Brigade op naar de nabijheid van Anaforta, bij welke gelegenheid een afdeeling van 17 officieren en 250 man van het Norfolk Regiment, die minder tegenstand ontmoetten dan de neven- afdeelingen, in een bosch de verbinding verloren en very misterous thing, zegt Hamilton nooit meer teruggezien werden. Stopford vond nu in de moeilijkheden verbonden aan water- en voedsel voorziening aanleiding Hamilton voor te stellen, van den nachtmarsch en den aanval af te zien, wat deze goedkeurde. Birdwood, die met de Anzacgroep een nieuwen aanval wilde onder nemen, gaf te kennen, dat hij daarbij rekende op een gelijktijdig krachtig optreden van de 11e en 54e Divisie op Ismail Oglu Tepe. Hamilton be paalde zich er toe dit aan Stopford over te brengen (13 Aug.). Het kwam echter niet tot een uitvoering. Birdwood meende ten slotte toch niet tot een aanval op den Sari Bair in staat te zijn, doch kon een brigade van den Damakjelik Bair afstaan om de Suvlagroep te helpen. Hamilton volstond met Stopford's aandacht te vestigen op het ver sterken van het door hem ingenomen front. Om nu den linkervleugel te verbeteren, ondernamen de 10e en 54e divisie een aanval op de Kiretch Tepe Sirt. De 30e en 31e Brigade (10e lersche Divisie) zouden langs den hoofdrug frontaal aanvallen, de 162e Brigade (54 Div.) zou op den rechter vleugel steunen, waarbij de mitrailleurafdeeling van de Royal Naval Air Service en de kanonnen van de Grampus en Foxhound in de golf van Saros, benevens de Argyll Mountain Battery, de 15e Heavy Battery en de 58e Field Battery zouden medewerken. Dit werd, wat L. v. S. noemde de munitions and supplies, its power to reinforce, must absolutely depend on the infantry being able instantly to make good sufficient ground without the aid of the artillery other than can be supplied for the purpose by floating batteries." Dus toch artillerie steun. Overigens wjjst het „being able" er reeds op. dat hjj zelve de logica niet inziet van de infanterie na een landing te eischen, wat hjj zegt dat normally cannot be expected.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 93