9-3 dat het geen troepen van het koloniale leger zouden mogen zijn. Het antwoord luidde bevestigend. Dit werd dadelijk van invloed op het Hellasfront. In den gedachten- gang, dat men zóó niet verder kwam en dat met de versterkingen iets anders begonnen moest worden, had de staf te Sedd el Bahr gelijktijdig met den generaal Serrail te Parijs een plan bestudeerd van een veldtocht in Klein Azië. Op 24 September werd de Bulgaarsche mobilisatie bekend en den volgenden dag de Grieksche. Uit Parijs kwam toen de opdracht d'étudier en toute hate et dans le plus grand secret, hoe van Hellas een Fransche divisie overgebracht kon worden naar Saloniki. Op 27 Sept. kwam de order om dans le plus bref dèlai possible een Fransche divisie te zenden. De generaal Baillou, commandant op het Fransche front moest zich ver staan met generaal Hamilton, die door het War Office op de hoogte gebracht zou zijn. Wat nog niet het geval bleek, zoo dat hij zeer verrast was. Wel had hij een order gekregen een Engelsche divisie gereed te houden, maar niet om 'die over te brengen1)- Den 29en begon men met het inschepen van deelen der Fransche divisie. Den 27en besloot het Dardanellen Committee, dat no line of future policy could be framed for the present en dat Hamilton zijn beste krachten moest inspannen, om het veroverde terrein te behouden, hetgeen Kitchener hem dien dag telegrafeerde. Intusschen was de koning van Griekenland van meening, dat Bulgarije Griekenland zou aanvallen, indien het zijn neutraal standpunt liet varen door de landing toe te staan en verzocht daarom aan Engeland en Frankrijk de troepen niet te zenden. Doch in het parlement verkondigde Venizelos luid, dat Griekenland Bulgarije zou aanvallen, indien dit Servie aanviel, zoodat een troepenzending naar Saloniki noodig was. Op een vraag van den koning antwoordden de Geallieerden, dat_ de troepenzendingen reeds bevolen en begonnen waren en (de uitdrukking is meer gehoord) die beweging niet tot stilstand gebracht kon worden. Daartegenover staat de serie van contra orders naar Kaap Hellas gezonden. 1 Oct. bevel tot inschepen 2 October bevel geen troepenzendingen te doen, 3 October zoo mogelijk de divisie zenden. Ook Hamilton kreeg dergelijke contra orders. Op 7 October werd Venizelos echter ontslagen en kreeg Hamilton een nieuwen tegenorder, doch gingen de Fransche maatregelen door. Gedurende de maand September had Hamilton versterking gevraagd om daarmede een nieuw optreden bij Suvla te beproeven. Versterking was noodig of verandering in den politieken toestand, seinde hij (2 Sept.). Op 3 Sept deelde Kitchener aan het Dardanellen Committee mede, dat Frankrijk 4 divisies op de Aziatische kust wilde landen en daarom verlangde, dat bij Hellas twee divisies door de Engelschen zouden worden afgelost. Eechter hielden de gebeurtenissen op het front in Frankrijk en de mobilisatie van Bulgarije de" Fransche troepen gebonden, terwijl daarna de Salomki-kwestie ,op den voorgrond trad. Daarom begon nu het Comité te beraadslagen over ontruiming van Gallipoli. De eerste vraag was, wat Hamilton die mets deed dan om aanvulling en versterking vragen, kon missen. (September 24). Op 11 October heerschte er in de nu weer tot War Conutee gereorgani seerde vergadering zoodanige verdeeldheid, dat men besloot een speciaal uitgezocht generaal naar The Nearer East te zenden, om ratroort omtrent den toestand uit te brengen. Daartoe vertrok de Generaal Momo op 22 October uit Engeland, die den 31 en op het schiereiland aankwam. In die zelfde zitting was verder besloten, een voldoende (adequate) macht uit Frankrijk te zenden naar Egypte, zoodra de pending operations on the Western front were over,2) without prejudice to its ultimate destination. Wat is voldoende, als men niet weet waarvoor? prankr;ik schijnt hier de leiding te hebben genomen en 19 Octoher deelde de Fransche gezant de ontscheping mede aan de Grieksche regeering 1) Hamilton schriift in zjin dagboek op 26 September daarover Amen so be it! Our misririy stroke at the vitals of the enemy is to break itself to pieces against the Dalkans. God Save the King. May the Devil fly away with the whole of the Dardanelles Committee!! - i 2) Kan men den stellingnorlog beter typeeren, oan door zoo, te zinspelen op een weer komenden stilstand na afloop dier hangende operatie 1

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 97