94 van Fransche en Engelsche troepen aanvoerende, dat ces deux puissances se fondent .sur ce que la Grèce qui leur a déja donné tant de témoignages d'amitié ne s'opposera pas a des mesures prises dans I' interet de la Serbie qui est également sa propre alliée. Griekenland protesteerde, maar verzette zich niet zooals België. Het Corps expéditionnaire d'Orient werd opgeheven en in de plaats daarvan kwamen het „Armée d'Orienf' in Servië onder generaal Serrail en op Ciallipoli het „Corps Expéditionnaire des Dardanelles" En de stemming? „Le C.E.D. nait vieux, usé par les fatigues et désillusionné par les deceptions." Op 11 October had Kitchener aan Hamilton gevraagd, welke verliezen het naar zijn oordeel zou kosten om tot de ontruiming over te gaan. Op 12 Oct. antwoordde deze, dat voor hem such a step was unthinkable. Op den 14en besloot het Gouvernement hem terug te roepen, wat op 16 Oct. bekend werd in het Oosten. General Hamilton's departure was a matter of the keenest regret to the Australian troops (Australia in arms). They had often met him in the saps at Anzac and his tall commanding figure was well known by all on the beach. La disgrace du géneral Hamilton lui ramène les sympathies qui n'ont jamais cessé d'aller a sa personne mais qui s'êtaient un peu détournées de lui comme chef d'armée. Pauvre Hamilton, il ne sera jamais Lord Gallipoli (Ch. Roux). De legerorder, waarmede Hamilton op 17 Oct. '15 afscheid nam van de troepen, eindigt met een scherp prikje ironie; hij dankte een ieder, van de generaals tot den minsten soldaat voor de bewonderenswaardige wijze, waarop allen hun steun verleenden aan zijn pogingen om hen te voeren tot een beslissende overwinning, die hii naar ziin oprechte overtuiging hen stellig zou zien behalen onder hun nieuwen Chef. Dit was generaal Monro, (op dien datum nog in Engeland), die een sterk voorstander bleek van de ontruiming. Het oorspronkelijk doel van zijn zending werd zoodoende niet bereikt. Het zou te ver voeren, ziin motiveering na te gaan, doch daartegen is het zeer interessant te vernemen in welke positie hij daarbij als bevel voerend en verantwoordelijk generaal geraakte, speciaal in dit geval, waar zijn geheele zending juist als een vetrouwenspost begonnen was. Op 1 No vember vroeg Kitchener, wat zijn onderhebbende commandanten van een ontruiming dachten, aldus eenigermate het begrip krijgsraad uit de oude doos te voorschijn halend, iuist waar het zoo noodig was, dat één krachtige geest zich deed gelden. Die commandanten bleken van dezelfde opinie als Monro, hetgeen deze op 2 November seinde. Op 3 November kreeg Kitchener opdracht van het War Committe, naar Gallipoli te gaan om zelf te zien. Zeer geheim seinde toen Kitchener aan den commandant der Australische troepen, generaal Birdwood, dat hii zelf komen zou en vroeg wat deze dacht van een nieuwe landing bij Bulair. Hii geloofde, dat de Admiralitv weer zou willen meewerken om opnieuw te beproeven den doortocht te forceeren. Er zouden eenige commandowisselingen hii de marine plaats hebben. Birdwood zou het landcommando kriigen en Monro zou naar Saloniki verdwijnen, hetgeen het goede woord is, al stond er „appointed to the command of the Saloniki forces." Ook de in Engeland teruggekeerde admiraal Wemvss. een der gewezen onderbevelhebbers der Engelsche vloot bij Gallipoli, zou dan het vlootcommando kriigen. Deze was altijd een voor stander geweest van een nieuwe poging tot forceeren. En op 4 November seinde hii nader over hetzelfde onderwerp, doch met dit slot: „The more I look at the problem the less I see my wav through, so you had better very quietlv and secretly work out any schemen for getting the troops off the Peninsula." Zoo was het gesteld met den vasten wil en de overtuiging van iemand, die zich had laten „bewerken" voor dit nieuwe avontuur door enhele uit de Middellandsche Zee terugkeerende hooggeplaatste marine officieren, waaronder de admiraal Wemyss. 1) On Th» 1fith October J received a cable recalling m» to London for the reason as I was informed on my arrival, that His majesty's Government desired a fresh, unbiased opinion from a responsible commander, upon the question of early evacuation". Hamilto'n Final Despatch.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 98