59 haald. Zoo moeten de Franschen in de Zee van Marmora de duikboot „Mariotte" verloren hebben. Niet alleen de beschieting der kusten werd gestaakt, ook de trans porten konden niet op den ouden voet doorgaan. De schepen werden ver zameld op de ree van Imbros en in de baai van Mudros, waar steigers moesten worden gemaakt, evenals bij Hellas en W.-baai. Een dagelijksche dienst werd ingesteld tusschen het schiereiland en de vloot, onderhouden door allerlei kleine bootjes. „Ces petits ravitaiileurs arrivaient régulièrement a hauter du cap Hellès entre dix heures et onze heures du matin; non moins régulièrement les batteries de la cote d'Asie qui guettaient leur arrivée les saluaient de quelques obus". De bewegelijke doelen waren echter te klein. Tegen torpedo's be schermde hen de geringe diepgang. Het was echter een geweldige last en vertraging. De vloot kwam „buiten de haakjes" en men begon marine geschut aan land te brengen. Volgens L. v. S. echter is de invloed der duikbooten van weinig belang geweest. Op 16 Juni constateerde L. v. S. dat de Engelschen weer „ganz unge- niert mit ihren groszen Transportschiffen ihre Truppen verschieben". Den volgenden dag beg-onnen de groote oorlogsschepen weer met hun vuur een werkzaam deel aan den strijd te nemen, zooals voor het verschijnen der duikbooten, speciaal op 29 Juni. Het succes had een maand geduurd. Daarna kon de aanvaller alle denkbare middelen tegen onderzeebooten in toepassing brengen. Volgens L. v. S. is daardoor „jeder Erfolg gegen die feindliche Flotte bis auf die Torpedierung eines Transporters1) versagt worden!" Hij noemt de voorstelling in de Duitsche couranten, dat door de onder zeeboot „de ruggegraat van den aanvaller" gebroken wordt, „ganz irrtüm- lich" en een der oorzaken van de verkeerde waardeering van den duikboo- oorlog. Deze uitlating van L. v. S. moet op verkeerde gegevens berusten. Zwaar artillerievuur werd ook afgegeven door aan land gebracht geschut en verder door monitors; a most sensible type of craft, able to defy the submarines. The guns of the navy would again lend the army valuable assistance. De landing bij Suvla2) geeft overigens een voorbeeld van den invloed van de duikbooten op het troepentransport. Later kwamen wel schepen voor de kust, maar heel voorzichtig. De ingang van Suvlabaai b.v. werd afgesloten door netten „with a trawler patrol". Voor zoover netten te kort kwamen of stuk waren, gebruikte men „dummy floats, put down to make believe the nets were there". Wei schijnt daarentegen op het traject tusschen Mudros en Alexandrië meer gelegenheid tot torpedeeren van schepen geweest te zijn vooral magazijn schepen en kolenbooten) dan waarvan gebruik gemaakt is door de duikboot commandanten, hoewel een door majoor Prigge opgemaakt lijstje meer successen (een 20 tal) vermeldt, dan L. v. S. De nu volgende periode (uitsluitend stelling oorlog) is van weinig belang voor het doel, waarmede deze studie geschreven werd. De behan deling daarvan kan dan ook zonder bezwaar achterwege blijven, te meer waar het een tijdvak betreft uit de geschiedenis der tactiek van den stelling en mijnoorlog, dat reeds snel door moderner vormen is achterhaald. Meer belang zullen ons de pogingen inboezemen, door Hamilton aan gewend, om langs andere wegen tot zijn doel te geraken. XVIII. DE NIEUWE PLANNEN. Reeds op 13 Mei had de generaal Hamilton een telegram naar Enge land gezonden, waarin hij de hoop uitdrukte, dat de 29e Divisie op sterkte zou gehouden worden. Het was tot dusver bij het Engelsche D. v. O. regel geweest, bij expedities 10 boven de benoodigde sterkte gereed te maken, bestemd om meegezonden te worden als aanvulling voor de eerste ver- 1) De Fransche stoomer Carthage, met 5000 granaten voor de 75's aan boord. 2) Zal in hoofdstuk XXIII beschreven worden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 63