63 op 12 en 13 Juli den reeds beschreven heftigen aanval, waarvan L. v. S. getuigt, dat die slechts met moeite gekeerd werd. Waren de Geallieerden bij het forceeren van de Dardanellen na afge wezen te zijn, dichter bij het doel dan zij dachten, dichter dan zij konden denken, ook nu was dit het geval. Beide malen zou een onmiddellijk volgende herhaling succes opgeleverd hebben1). ,,Es war für uns ein groszes Glück, dasz die englischen Angriffe niemals durch langere Tage hinter ein ander fortgesetzt wurden, sondern immer bald eine mehrtagige Kampf- pause eintrat. Anderen Falls ware es gar nicht möglich gewesen mit unserer Artilleriemunition durch zu halten". (L. v. S.) Kort daarna kwamen steeds meer berichten in omtrent een voorgenomen nieuwe groote landing. Zoo kwam via Saloniki het bericht van de concen tratie van 140 transportschepen en 50.000 man op Lemnos. In het parlement had Churchill een spoedig succes beloofd. Doch omtrent de plaats, waar die landing zou komen, bestonden geen aanwijzingen. Het Zuidfront was aar, beide zijden aangeleund. Het Anzacfront kon aan beide einden verlengd worden. Aan den Zuidvleugel werden tal van pogingen gedaan, terrein te winnen zonder veel gevolg, maar aan den Noordvleugel scheen het uit schuiven van een bataljon te wijzen op iets bijzonders. De pogingen om dit detachement terug te drijven mislukten. Meer kans bestond op een landing in het N. v. d. Sarosgolf bij Bulair, minder op eene in Klein Azië. Bovendien moest de opening tusschen het Hellas en Anzac front bewaakt worden. Hier werd de 9e Divisie onder Kannengieszer bij de W. helling v. d. Kajaltepe geplaatst. Van Azmakdere (bij Anaforta) tot N. v. d. Suvlabaai was een detachement van 2 gendarmerie bataljons en 1 Inf. Bataljon van het 33e Regt. met een Escadron en vier batterijen onder den Beierschen Majoor Willner met de kustbewaking belast. In het N. van de Sarosgolf stonden de 7e en 12e Divisie. Opnieuw bevond L. v. S. zich in de onzekere positie van den aanvoerder die een kust te verdedigen heeft zonder de minste macht ter zee. XX. HAMILTON'S MAATREGELEN. Hamilton's maatregelen „for hoodwinking the Turks bestonden in de eerste plaats in demonstraties, b.v. een landing van 300 man Grieksche vrijwilligers op de noordkust van de Sarosgolf, die gemakkelijk werden verjaagd: ein zur Heiterkeit reizendes Schauspiel. Verder demonstraties door de vloot tegenover Mitylene en de Syrische kust, inspecties van troepen op Mitylene en van de vloot aldaar en het geheimzinnig te Alexandrië doen drukken van kaarten van Klein Azië, hetgeen natuurlijk bestemd was om „uit te lekken", „as well as secret service work. Most of which bore fruit," 1) In every attack there seems to be a moment when success is in the assailant's grasp," Kitchener, naar aanleiding van het verloren laten gaan van de goede kans bfj Arras en Neuve Chapelle door de Franschen en Engelschen. 2) Onbegrijpelijk, dat juist in die kritieke dagen het Duitsohe legerbestuur zich liet meeslepen in eene intrigue om Liman von Sanders „weg te werken" Op 8 Juli zond von Falkenhayn hem een telegram om de groote tevredenheid van den Keizer mede te deelen en diens vertrouwen in het verder verloop. Op 22 Juli kwam van dezelfde zijde een telegram, dat men bericht had gekregen van een voorgenomen landing bfj Saros of in Klein Azië, terwjj' 4 dagen later dezelfde Chef van den General en Staf hem opriep naar het groote hoofdkwar tier om zich omtrentden toestand te laten orientoeren. Von der Golt.z (Gouverneur van België tot December '14) generaal adjudant van den Sultan, zon dan het lang begeerde commando kunnen overnemen, met den militairen attaché overste von Lossow als chef van den staf. (In dit verband moet gereleveerd worden dat Enver, die voortdurend wriiving had met L. v. S., kort na de landing dezen getelegrafeerd had, dat de vijand terug gedreven moest worden, wat natuurlijk onmogelijk was gebleken, L. v. S. seinde naar Duitschland de vraag of de Keizer zjjn terugroeping gelast had, wat niet het geval was. Het resultaat was een in eigenaardige bewoordingen gesteld antwoord. Het was n.l. het oogenblik, dat een groot offensief van de Engelschen verwacht werd, zooals reeds in Berljjn bekend was. Dus, om de figuur te redden „Znr Zeit wurde von der Berufung Abstand genommen". Maar von Lossow moest Chef van den Staf op Gallipoli worden. Laconiek volgt nu bii L. v. S. „Dieser ist dann aucb am 13 August gekommen, aber nur ganz kurze Zeit geblieben, daich absolut keine dienstliche Verwendung für ihn hatte."

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 67