70 en rukt dan op in N. richting langs de zandige landtong ter ondersteuning van de 34ste brigade. b De 33e brigade op den rechtervleugel landt bij B.-Baai, ongeveer een mijl Z.O. van Niorunesi Point, twee bataljons bezetten de lijn van den zuid- oostehjken hoek van het Zout-meer, zuidwestelijk van het strand; 2 batal jons volgen de 32ste brigade langs den landtong tot een punt 800 yards oostehjk van hoogte 10, „there to form the divisional reserve with the divi sional Pionier Bataljon". De artillerie verzamelt bij Lala Baba, waar de divisie-berichten-verzamelplaats wordt opgericht. De bevelen voor de üuvla onderneming worden door Hamilton gelijk leeds vermeld als toekomstige voorbeelden voor de krijgsgeschiedenis geioemd. Men behoeft die stukken (welke om „reden van bezuiniging" hier met overgenomen en besproken worden, doch die in het Dardanellen Rapport te vinden zijn) niet lang te bestudeeren om te bemerken, dat verschillende zaken meermalen besproken worden, een noodelooze en verwarrende uit voerigheid. Een zelfde aangelegenheid wordt soms in een noot en verderop nog eens in een afzonderlijke aanteekening behandeld. Zoo is er een tabel 1 regelende de ontscheping bij Suvla, waar in noot 2 iets staat over de 10 motorlichters, terwijl het daaronder nog eens, en dan uitvoeriger, besproken wordt. De plannen waren op 22 juli in een geheim schrijven aan generaal btoptord medegedeeld onder opgave van de sterkte zijner troepen Bij dat schrijven was een tabel gevoegd, welke bij de 11e divisie 2 van de 3 brigades veldartillerie en een zware batterij opnoemde, die echter reeds te Hellas geland waren, terwijl de divisie artillerie van de 10e brigade niet genoemd wordt. In de instructie voor dienzelfden commandant was de Lowland Hw. Brigade vergeten. In Stopford's order van 3 Augustus komt niets voor omtrent de landing van de gepantserde Ford-Auto's (2 squadrons) en worden alleen de mitrailleurs op motorrijwielen genoemd. Nu blijkt verder uit het rapport van de Commissie van onderzoek in zake de Dardanellen aangelegenheden, dat de 10e Divisie geen artillerie beschikbaar had. In de instructie van den commandant van het 9e korps heet het: „being despatched from Alexandria", terwijl van de lie divisie tot 12 Augustus slechts de eene, reeds boven vermelde brigade veldartillerie aanwezig was, waarvan op den landingsdag slechts een batterij beschikbaar kwam voor het gevecht. De infanterie der 53ste divisie bleef als algemeene reserve in handen van generaal Hamilton. Deze koos als plaats voor zijn stafkwartier een punt ge legen buiten de drie operatie-tooneelen, teneinde „not to lose my sense of proportion", tevens omdat, indien Hamilton zich bij een der groepen zou bevinden, er geen onderlinge draadverbinding zou bestaan. De telegraaf reduceerde bovendien den afstand van Imbros naar Hellas tot 45 minuten, naar Anzas tot 40 minuten en naar Suvla tot 50. Vandaar dat dit knooppunt van telegraafkabels het Algemeen Stafkwartier werd. XXI. DE GEBEURTENISSEN OP HET ZUIDFRONT NA JULI. Het zou de taak zijn van de op het Zuidfront strijdende Geallieerde troe pen den vijand zooveel mogelijk te binden, een opdracht, die in het reeds ver gevorderde stadium van den loopgravenoorlog uiterst moeilijk was uit te voeren. De vorige maanden toch hadden geleerd hoe groot de afstootende kracht van die stellingen was. De aanvallen moesten dus wel met hevigheid geschieden, om de reserves van den verdediger minstens te binden aan dat front en, zoo het kon, tot actieve deelname te dwingen. Dit doel werd niet bereikt en zelfs konden de Turken tijdelijk een divisie aan het Zuidfront onttrekkenom die na aankomst van versterkingen weer aan te vullen. Als regel stonden daar 5 divisies, soms echter slechts 4. Hetgeen niet wegneemt, dat de aanvallers daar voorkwamen, dat nog meer troepen teruggenomen werden. Dat de Turken na het afslaan van een aanval te veel tijd kregen zich te herstellen, erkent ook Hamilton. Een maand eerder zou meer succes verkregen zijn. „But now that self-same, half beaten enemy were again making as stout a resistance as they had offered us at our original landing!" 1) B.v. op 7 Augustus de 4e Divisie Djemel Bei die achter den Turkschen rechtervleugel stond en's morgens naar de Kodja Tsjemen Tepe gezonden werd,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1922 | | pagina 74