te groote neiging tot ongehoorzaamheid. In vredestijd wordt in een goed leger de gehoorzaamheid geregeld en duchtig beoefend. Het is dan ook als regel zeer riskant ongehoorzaam te zijn. Het is veel gemakkelijker en veiliger domweg te doen wat voorgeschre ven en bevolen is. De onvolmaakte meerdere loopt zelfs de risico, dat men te gehoorzaam is. Bij goede samenwerking tusschen meerderen en minderen, daar waar men werkelijk gezamenlijk in het belang van den dienst arbeidt, ziet men, dat over en weer de onvolkomenheden worden glad gestreken. De meerdere voor komt ongehoorzaamheden commander est aider en waar hij faalt en dus geen of verkeerde bevelen geeft, zorgt de mindere door zijn initiatief en door ongehoorzaamheid, dat de zaak in het goede spoor blijft. Bij slechte samenwerking tusschen meerderen en minderen, door ontactvol optreden van den aan zijn eigen volmaaktheid ge- loovenden meerdere, loopt men gevaar, dat de minderen bewust zullen gehoorzamen aan slechte bevelen. Sabotage kan evengoed worden gepleegd door gehoorzaamheid als door ongehoorzaamheid. Sabotage door gehoorzaamheid gepleegd door een kanonnier. Een bergbatterij zou een ondoorwaadbare rivier overtrekken. Voor het materieel was een vlotje gemaakt met even voldoende drijf- vermogen. De kapitein was zenuwachtig en zeer onaangenaam in zijn optreden, hetgeen voelbaar werd in het gedrag van de ka nonniers. Nadat een vuurmond op het vlotje was geplaatst en een kanonnier daarbij was gezet, schreeuwde de kapitein hem toe het vlot over te trekken. Niettegenstaande hij voelde, dat het slecht zou afloopen, trok hij met een paar forsche halen het vlot van den oever af, waarop het dadelijk kantelde en de vuurmond in de diepte verdween. Collectieve sabotage door gehoorzaamheid. In de courant heb ik het geval gelezen van een sabotage bij een spoorwegmaatschap pij in Nederland. Men ging van hoogerhand strenger letten op de stipte naleving der voorschriften. Toen er echter straffen werden opgelegd, besloot het personeel zich te verweren door stipte ge hoorzaamheid. Alle voorschriften werden met zorg opgevolgd. Er was geen speld meer tusschen te steken, maar het gevolg was, dat de dienst in het honderd liep. Ongehoorzaamheid aan de voorschriften en orders. Bij elke organisatie, welke centraal wordt bestuurd, en zoo ook in ons Indische leger, ontstaat geleidelijk zulk een geweldige verzameling voorschriften en orders, dat het niet meer mogelijk is ze alle op 14

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 16