te volgen. Zij kunnen niet overal en altijd toepasselijk zijn. Zou men stipte naleving eischen, dan zou dat niet altijd in het belang van den dienst zijn. Iedere troepencommandant in ons Indische leger komt in de noodzakelijkheid voor een zeker percentage ongehoorzaam te zijn aan de voorschriften. Het is nu maar de vraag of dit ongehoorzaamheid is van den vijand af of naar den vijand toe. Er zijn commandanten, die zich het leven gemakkelijk maken. Door van tal van bij den troep onsympathieke voorschriften af te wijken, verwerven zij zich een soort populariteit. Dat zijn de humane chefs. Ik kan dit geen goede ongehoorzaamheid noemen. Het is geheel uitgesloten dat de troepencommandanten aan alle voorschriften kunnen gehoorzamen. Zij moeten echter bij het afwijken daarvan het dienstbelang laten voorgaan. In de meeste gevallen echter kunnen zij hunne chefs in kennis stellen van de ondeugdelijkheid van de orders in de bijzondere omstandigheden, waarin zij verkeeren en voorstellen doen tot verbetering. Risico. Men kan zich geen enkele onderneming voorstellen zon der risico. Wat men ook doet in het leven, overal is gevaar aan verbonden. Zelfs het leven is riskant. Dit is voor vele karakters moeilijk te dragen. Zij zouden zoo gaarne zonder eenig risico willen leven. Men vindt hen ook in de weermacht (hoewel toch een soldaat een man moet zijn, die een kwade kans moet durven te dragen). De menschen, die zonder risico willen leven, zijn bang voor de ongehoorzaamheid. Doch ook het eischen van gehoorzaamheid brengt risico mede. Ik zal er hier twee voorbeelden van geven, sprekende gevallen. Nu moet men niet zeggen dit zijn uitzonde ringen. Deze sprekende gevallen komen niet veel voor, doch ook in tal van minder sterke vormen en afmetingen is het gehoor zamen riskant. En het is riskant volstrekte gehoorzaamheid te eischen. Wachtcommandant laat beschonken militair mishandelen. Een wachtcommandant werd gewaarschuwd dat een dronken militair in de kazerne bezig was den boel kort en klein te slaan. Hij spoedde er zich met twee man van zijn wacht heen en gelastte „slaat hem tegen den grond". Nadat dit prompt was volbracht, beval hij „pak hem bij de beenen en sleep hem het hok in". Ook dit werd stipt uitgevoerd met het gevolg, dat het slachtoffer ernstig gewond in het arrestlokaal werd gelegd. Kapitein laat wild geworden militair verdrinken. De oudste inwoner van Klaten vertelde ons verschillende verhalen uit den tijd van het straf detachement aldaar. De commandant zat op een avond in de soos te homberen en werd toen door den sergeant majoor gestoord met de mededeeling, dat een fuselier zich als een 15

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 17