beest aanstelde en bezig was het arrestlokaal af te breken. De kapitein, verbolgen over deze onderbreking van zijn geliefde spel, antwoordde „g.v.d. donder op en verzuip den vent". De sergeant majoor ging heen en bracht dit bevel gehoorzaam ten uitvoer. Was dit volstrekte gehoorzaamheid, of lijdelijke gehoorzaamheid, of sabotage Dit verhaal kan misschien wel een bittertafel-anecdote zijn het lijkt wel overdreven. Toch werd mij een geschiedenis aange bracht, waarin een thans nog levende (gepensionneerde) kapitein onder nagenoeg gelijke omstandigheden bevel gaf een militair dood te schieten, aan welk bevel ook werd gehoorzaamd. Het is riskant volstrekte gehoorzaamheid te eischen. En wie draagt hier de risico de Staat, die de gehoorzaamheid eischt of de bevelgever, die verkeerd of onbevoegd beveelt of de uit voerder van het bevel, die toch niets anders deed dan gehoor zamen Men heeft mij verteld, dat in het tegenwoordige Duitschland de Staat alle risico op zich heeft genomen. Het is de consequente uitwerking van de Führer-idee. De Führer is onfeilbaar, anders was hij niet tot Führer gekozen. Zoo moet ook worden aange nomen, dat alle lagere Führers onfeilbaar zijn. De minderen moe ten volstrekt en lijdelijk gehoorzamen en als het misloopt draagt de Staat de risico daarvan. Ziet, dat is klare wijn, geheel in den geest van de dek-je-op-je-voorman-lieden. Men heeft niet anders te doen dan stipt te gehoorzamen, waaraan dan ook in het geheel geen risico is verbonden. Ook de meerderen kunnen zonder risico bevelen. Het nadeel, dat voortspruit uit niet-bevelen is altijd groo- ter dan het nadeel, dat verbonden kan zijn aan het wei-bevelen. Om nu het niet-bevelen (uit angst voor de risico, zooals bij ons) te voorkomen, neemt de Staat de risico van het slecht-bevelen op zich. Nu blijft nog over de risico van zich voor altijd wereldbe kendheid te verwerven door slechte bevelen en door slechte gehoorzaamheid. Tegenover dit Duitsche standpunt staat dat van den Nederland- schen Staat, welke in het geheel geen risico wenscht te dragen, althans niet waar het militaire handelingen betreft. Als men de couranten mag gelooven komt het meermalen voor, dat ambtena ren door ondeskundigheid, ja zelfs door nalatigheid ongestraft groot geldelijk nadeel berokkenen. x) Zoodra het echter militaire zaken betreft, staat ons volk gereed een schuldige te zoeken, 16 1) Zoo juist las ik in de Rede van den Oud-minister Ch. J. I. M. Weiter voor den Ondernemersraad voor Ned.-IndiëMet betrekking tot handel en nijverheid is in feite bezig zich een nieuw staatsrecht te ontwik kelen, dat een geestig Kamerlid onlangs aldus omschreefde ambtenaar is onschendbaar, de minister is verantwoordelijk. Laat ons er geen doekjes om winden en erkennen, dat de bemoeienis van den Staat met het handels verkeer meebrengt, de almacht der ambtenaren, zonder eenige mogelijkheid op redres." D.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 18