voor de buitengewone en zeer moeilijke omstandigheden, waarin het militaire leven hen brengen. Zij moeten worden opgeleid tot de gewone gehoorzaamheid van de wetten (welke tegelijkertijd den plicht tot ongehoorzaam zijn insluit). Van veel grooter belang echter is de voorbereiding op de heilige gehoorzaamheid en de heilige ongehoorzaamheid voortkomende uit liefde voor en ver knochtheid aan onze zaak. Wij moeten begrip wekken voor de hooge belangen waarom het gaat en voor de buitengewone be- teekenis, welke de eer van onze wapenen voor ons Volk kan hebben. Wij moeten door het geven van krijgsgeschiedenis in eenvoudi- gen vorm helder voor oogen stellen, wat met durf en doorzettings vermogen is te bereiken. Er moet worden gewaarschuwd tegen de zwakheden, welke ons allen, meerderen en minderen, kunnen overvallen. Alle soldaten zullen in omstandigheden kunnen ge raken in den oorlog en ook in volle vrede waarin zij op eigen gezag zullen moeten handelen en waarin zij zich de vraag moeten stellen, wat in het belang van de zaak het beste is gehoorzamen of niet. Zij kunnen in het geval komen waarin ongehoorzaamheid plicht is, zij moeten zich daarop voorbereiden in het binnenste van hun hart. Zooals ik reeds in „De kunst van ongehoorzaam zijn" betoogde gunstige resultaten werden bereikt door de energieke strijdlustige karakters noodlottige gevolgen werden veroorzaakt door hen die den strijd ontweken. Gij, Soldaten van ons Koninklijk Nederlandsch-Indische Leger, maakt U in het binnenste van Uw hart gereed om te vechten. Clarens, Mei 1935. Zwitserland. 31

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 33