AANHANGSEL. Van een oud-bataljonscommandant ontvingen we een sprekend voorbeeld van goede ongehoorzaamheid uit de Indische krijgs geschiedenis. Het betreft een voorval uit de Boni-expeditie, dat we hieronder gaarne opnemen. Red. I.M.T. De expeditionnaire troepenmacht was, na de mislukte landing te Patiro, naar haar oorspronkelijke basis, de reede van Badjoa, teruggekeerd, om de tweede landing aldaar te ondernemen. In den vooravond van den 27en Juli 1905 vereenigde de 2e bevelhebber, commandant van het landingséchelon, de kolonel der cavalerie Jhr. L. D. C. de Lannoy de commandanten der korpsen, die aan de landing zouden deelnemen op den 28en Juli 1905. De commandant van het Bataljon Infanterie ontving de volgende opdracht„Er zal geland worden bij den Oostrand van Kampong Bena. De le, 2e en 3e Compagnie van het Bataljon Infanterie (onder bevel van den Majoor der Infanterie...), die den linkervleugel zullen vormen van de landingslinie, zullen bij den eersten aanloop, na de bestorming der str andver sterking en niet verder voortrukken dan den buitenrand van Zuid- en Zuid- West-Bena". Omstreeks 9 uur 30 v.m. op den 28en Juli 1905 was die stelling door den Commandant van het Bataljon Inf. ingenomen. Bedoelde Commandant is thans aan het woord„Plotseling ontwaarde ik drommen vijanden ik schatte ze op meerdere honderdtallen aangevoerd door lieden te paard, die zich bewo gen van uit het Zuiden naar mijn stelling. De Commandant van de le Compagnie, die in mijn onmiddellijke nabijheid stond, deelde ik die ontdekking mede. Waarom werd ik ongehoorzaamwaarom week ik af van het mij gegeven bevel Zooiets geschiedt impulsief (aandrift, drang, maar vooral wan neer men uit de school van Generaal van Heutsz de ondervinding heeft opgedaan de eerste klap is een daalder waard) De tijd tot nadenken is in dergelijke oogenblikken in den regel kort toegemeten „In den opmarsch van den vijand zag ik een ernstige bedrei ging van het landingsfront, terwijl het bezit van den kampong Lonrae, gelegen op 400 m. ten Zuiden van mijn stelling, den 32

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 34