eenig conscientie-conflict. Het is zeer wel mogelijk, dat zulke moei lijkheden ook in den militairen dienst kunnen rijzen, doch ik verzoek den Lezer bij de kunst en zelfs bij den plicht tot onge hoorzaam zijn niet te denken aan het geval, waarin men zich door zijn plicht jegens God genoodzaakt ziet ongehoorzaam te zijn. Wij zouden verzeild raken in het gebied van de principieele dienstweigering en dat heb ik niet willen betreden. Laten wij blijven bij de ongehoorzaamheid, welke voortspruit uit trouw aan de zaak, welke de weermacht dient, dan wel uit de verplich tingen welke de strafwet ons oplegt. Het zou gevaarlijk zijn, riskant, de goede en de verplichte onge hoorzaamheid openlijk te bespreken Maar ook blinde gehoor zaamheid is gevaarlijk. Gevaren worden niet ontloopen door er de oogen voor te sluiten. Het is noodig, dat wij deze gevaren eerlijk onder de oogen brengen van allen, die onder de krijgstucht staan, ook de laagsten en de jongsten. Het is verder een kwestie van passende opvoeding om allen er van te doordringen, dat gehoorzaamheid en nog meer dan dat, n.l. toewijding de grondslag is voor de twee belangrijkste dingen in den oorlogde kracht, welke van elk individu uitgaat en de eendracht van allen in de weermacht. Es komme im Kriege nicht darauf an was man thue, sondern dasz es mit Kraft und Einheit geschehe. Bij deze opvoeding gaat het in hoofdzaak om het practisch be leven van de tucht door het voorbeeld van de meerderen en door het eischen van stipte gehoorzaamheid ook bij schijnbaar onbe- teekenende diensten. Waar in ons Leger de krijgstucht zoo is ingeleefd, is het geheel van gevaar ontbloot ook te wijzen op de mogelijkheid en zelfs op den plicht door ongehoorzaam zijn te handelen in 's Lands belang of in overeenstemming met de Wet. De ongehoorzaamheid in de krijgskunst. Majoor DU CKOO behandelde in zijne opstellen de ongehoor zaamheid van krijgskundig standpunt beschouwd. Hij vroeg zich af welke invloed de ongehoorzaamheid in het gevecht kan hebben en vooral in hoever ze moet worden aangemoedigd of bestreden. Hoewel het goed is een zaak van alle kanten te bekijken en te trachten de voor- en nadeelen tegen elkander af te wegen, zoo komt men toch niet tot een wiskunstig juist resultaat, zoodra met te doen heeft met onweegbare zaken. Dan geeft als regel het karakter van den beschouwer den doorslag en men krijgt evenvele beoordeelingen als er karakters zijn. Nu kan men in het algemeen ten aanzien van krijgs- (en natuur lijk ook zeevaart-, handels- en andere) ondernemingen de karak ters in twee soorten onderscheiden, n.l. ondernemende, optimis- 4

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1935 | | pagina 6