93 Bij die gelegenheid echter wilde, zoo wij wel onderricht zijn, een zijner leden de publicatie, daaromtrent door Jan Pieterszoon Koen uitgevaardigd, toegepast ziennaar aanleiding van het voorkomende in het nieuwe regle ment van strafvordering voor Europeanen, waarbij bepaald is: dat, waar in dat reglement geene straf tegen bepaalde feiten mocht zijn aangegeven, de oude bepalingen moeten worden toegepast. Art. 11 van ons crimineel wetboek evenwel zegt: dat met de invoe- rirfg van dit wetboek alle vorige wetten, publication, ordonnantiën of re glementen, hoe ook genaamd, betredende de misdaden en straffen van personen aan de militaire jurisdictie onderworpen, voor zooverre deze wet ten, publicatiën, ordonnantiën of reglementen met hetzelve strijdig zijn, geheel zullen zijn afgeschaft"; en daar nu genoemde publicatie in strijd is met ons wetboek, aangezien de wei gever daarin met opzet niet meer over duel sprak en geene straf bedreigde, mocht uit een rechtskundig oogpunt ook die publicatie nimmer worden toegepast. Vindt men het evenwel noodzakelijk dat voor een duel eene straf be staat, dan zal juist het niet vervolgen of straffen van een dusdanig delict het eerst tot eene voorziening daarin aanleiding geven; want alleen door het vele ontbrekende in onze wetgeving steeds dagelijks te doen uitkomen, mag men het spoedigst op eene herziening daarvan hopen. Ik bedoel eene geheele herziening der wet, en niet het eenvoudig uit vaardigen van bepalingen, besluiten enz. om bestaande leemten aan te vul len. Alhoewel die voorschriften steeds met de beste bedoelingen gegeven worden, zullen zij m. i. juist niet bevorderlijk zijn, aan de zoo dringende behoefte tot verkrijging van een nieuw wetboek; daar het thans gebezigde alleen uitmunt door onvolledigheid, slechte redactie, en in 't geheel niet overeenkomt met den geest des tijds. H. J. P. Aanteekening der redactie. O. i. is de zaak zeer duidelijk. Tegen tweegevecht, of de uitdaging daartoe, is geen afzonderlijke straf bedreigddoch de daaruit voortvloeiende verwonding, doodslag enz. vallen geheel binnen het bereik van het bur gerlijk strafrecht. Hoogstens kan de rechter als verzachtende omstandig heid aannemendat de verwonding enz. in duel is geschied. Bepalingen op de huwelijken van officieren. Naar wij vernemen, is omtrent de voorgeschreven storting onlangs bepaald, dat men kan volstaan met de overlegging eenen notariëele acte, waarin iemand zich verbindt, om den trouwlustigen officier, tot aan zijne benoeming tot kapitein, jaar lijks f 400,te zullen uitkeeren.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 100