102 cl en walen, waar ze niet aan een ravijn palen, door eene gracht omgeven zijn. Op de wal staat eene hooge bamboe-doerie haag, die zeer dicht en ondoordringbaar isen alzoo eene uitstekende palissadeering vormt. In de omwalling is meestal slechts één naauwe ingang en een of meer verborgen uitgangendie tot terugtochtswegen dienen. Wordt eene doeson overbevolkt, dan verhuist een gedeelte zijner be woners, en sticht in de nabijheid hunner oude woonplaats eene nieuwe, die den naam van Sosokan krijgt. Heeft de doeson uitgebreide rijstvelden, die verafgelegen zijn, dan legt men Talangs (kleine doesons) aan, welke, gedurende den rijstbouw, door de slaven bewoond worden. Verder heeft men nog vluchtplaatsendiep in het gebergte gelegen en Koeboeans genaamd, waar de vrouwen, kinderen en slaven eene schuil plaats vindenwanneer de doeson aangevallen wordt. Tn het midden van elke groote doeson, staat eene baleh of vergader zaal, waarin de vergaderingen der hoofden en oudsten, bij rechtsbedeeling en voor het bespreken der belangen van de doeson, plaats vinden. De bevolking der Pasocmah splitst zich in Soembaij's (stammen) die de volgende namen dragen le. Soembaij Besar (inet 52 doesons); 2e. Soembaij Oeloe Loerah (met 38 doesons); 3e. Soembaij Pangkal Loerah (met 24 .doesons); 4e. Soembaij Mangkoe Anam (met 19 doesons). De hoofden van elk dezer zes Soembaij's, heeten, even als de marga-of districtshoofden in het Palembangsche, //Pasirah", en hebben den titel van Pangeran. De Pasirah van Padjar Boelan, de hoofddoeson der Soembaij Pesar,had in het jaar 1S66 den persoonlijken titel van Pangeran Tomegong, een voorrecht, dat hij verkreeg door zijne meerdere kunde, goede manieren, rijkdom en vastberadenheid. Hierdoor bezat hij eenigen meerderen invloed bij zijne eigene Soembaij en had lüj zich ook eenig overwicht op de ove rige Soembaij's verschaft. Aan het hoofd van elke doeson staat een Proatindie gehoorzaamheid verschuldigd is aan het Soembaij hoofden, naarmate van zijnen invloed, den titel van Pangeran, üepati, Krio, of Raden draagt. Onder hen oefenen de verschillende onderhoofden (Panagaweh's) een direct gezag uit over de verschillende kampongs, waaruit eene doeson is samengesteld. Al deze hoofden hebben echter slechts een zeer beperkten invloed, daar de Pasoemah eene republiek is in den meest democratischen zin. Het

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 109