ONS VEEDEDIöINöSSTELSEL. Een der grootste verdiensten van den Generaal Knoop, en wellicht de voornaamste oorzaak van diens populariteit in Nederland, is naar onze meening zijn onafgebroken streven, om aan het Nederlandsche volk de mogelijkheid te betoogen van eene krachtige verdediging des vaderlands, ook tegen overmachtigen vijand. Maar al te licht was men geneigd tot den uitroep, wat willen wij, met ons handjevol soldaten, toch uitrichten tegen legers van Eraukrijk of Pruisen van ettelijke honderdduizenden? Zeker is het voor een groot deel aan Knoop te danken, zoo de geest in Nederland in dit opzicht in de laatste 20 jaren zeer veel ten goede is veranderd. Men weet nudat eene verdediging nog met hoop op goe den uitslag mogelijk is; men is niet meer, zooals vroeger, inde onder stelling dat alles, wapening, geoefendheid, beweegbaarheid enz. van vreemde legers beter is dan bij ons. En er is in de laatste jaren in Nederland stellig een streven merkbaar, om door verbeteringen, zoowel in de active als m de passive verdedigingsmiddelen, het defensief vermogen des lands te verhoogen; men acht versterkingen, waarvan de doeltreffendheid vol doende is aangetoondof betere bewapeningen niet meer overbodig omdat zij geld kosten en //wij het toch niet zouden kunnen volhouden." In een woord, de Nederlanders wanhopen niet meer aan het behoud hunner zelfstandigheid in tijden van gevaar; het zelfvertrouwendie groote moreele steun in den oorlog, is teruggekeerd. Konden wij ook van Nederlandsch-Indiëvooral van het leger in deze

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 10