120 diep in het zand zijn gedrongen, dan laat het zich met grond venvachten, dat de vuurmonden, desvereischtook boven de 1000 el afstand met- vrucht tegen pantserschepen zijn aantewenden; en zeker is het, dat zij, bij het treffen op afstanden tot 1000. el, in de binnenruimte der schepen groote verwoestingen zullen aanrichten; ja, dat zelfs één gelukkig schot een vaartuig buiten gevecht zal kunnen stellen." Na lezing van dit kort resumé waren wij zeer verlangend naar de ken nisname van gedetailleerde verslagen der genomen proeven. Die verslagen zijn thans bij het departement van oorlog ontvangenwaardoor wij in staat zijn gesteld, ze ook aan onze lezers mede te deelenwij vertrouwen, dat uien daarmede gaarne zal kennis maken. Wij nemen daaruit het volgende over. Proef van 6 Augustus 1869. De schijf bestaat uit twee boven elkander gestelde ijzeren pantserplaten, lang 3.25 M. hoog 1.0 M. en dik 0.206 M. De verbinding van elk dezer platen niet den teak- (djati-) houten ruggesteun is door middel van 20 schroefbouten, met kegelvormige koppen, lang 0.50 M., gemiddeld dik 0.06 M., daargesteld. Deze bouten zijn met hunne koppen in de platen gelatenen met hunne schroefeinden in het hout opgeschroefd. Deze teakhouten ruggesteun is samengesteld uit zeven op elkander lig gende ribben, die eene dikte van 0.305 M. hebben. Het gesmeed ijzeren ruggeschilddik 0.018 M., beslaat de geheele lengte en hoogte der schijf; op de naden zijn, aan de binnenzijde, versterk platen, en, aan den achterkant, zeven staande versterkingen van hoekijzer aan gebracht. Tegen vier van deze versterkingsijzers zijn zware driehoekige ijzeren schoren bevestigd. De verbinding van het ruggeschild met den houten ruggesteun is daar gesteld door middel van bouten, die met hunne koppen in het hout ver zonken, en achter tegen het schild met moeren opgesloten zijn. Deze schijf is met eene, aan het ruggeschild bevestigde, ijzeren vloerplaat op eene houten bedding, die gedeeltelijk ingegraven en verder met zware platen verzekerd is, geplaatst, en van boven gedekt door eene eveneens aan het ruggeschild bevestigde dekplaat. De geheele schijf heeft eene breedte van 3.25 M., op eene hoogte van 2.035 M.de pantserplaten zijn onder eenen hoek van 12° opgesteld. Het ontbreekt der commissie aan de noodige gegevens omtrent den bouw der pantserschepen, om met zekerheid te kunnen opgeven, of de beschreven schijf werkelijk het boord van een of ander bestaand gepant serd vaartuig voorstelt. Mocht zulks het geval zijn, dan zou dit schip

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 127