128 Tevens werd bepaald, dat de trefsnelheid van liet projectiel zou gemeten worden. Derde schot. 24 K. G. prismatisch buskruit, de kardoes lang 57 c. M., in middellijn 22 c. M., kanonprop van zeewier, hoog en in middellijn 24 c. M., kogel wegende 144 K. G. Afstand van den achterkant van den kogel tot het achtervlak van den vuurmond, 1.2 M. Aanslag van het projectiel op 720 M. van de monding of 48 M. vóór de schijf; snelheid van het projectiel op 743 M. van de monding, naden aanslag, 330 M. Het projectiel trof, na den aanslag, met liet cilindervormig gedeelte de boven plaat der schijf, in het 2'' vak op 85 c. M. van den linkerkant en op 45 c. M. van den bovenkant, en werd geheel en al verbrijzeld, terwijl de stukken in alle richtingen werden weggeslingerd. Daar het projectiel na den aanslag dwars tegen de schijf was geslagen ontstond hierdoor een indruk in de plaat, lang 50 c. M., breed 18 c. M. en diep 5 c. M. Op het trefpunt ontstond eene scheur, loopende tot den bovenkant der plaat, en eindigende in het gat, door het tweede schot op den 6'1™ Augustus teweeggebracht. Dit afgescheurde stuk, lang 35 en hoog 70 c. M.werd op 7 M. ter linkerzijde van de schijf weggeworpen. Op 1.3 M. van de linkerzijde werd de bovenplaat vaneengescheurd terwijl de richting der scheur liep van het boveneinde der plaatover een bevestigingsbout vau de middelste rijtot aan het benedeneinde. Het daardoor afgescheurde stuk werd eenigzins in schuine richting ge plaatst. Aan de schijf werden bovendien de navolgende beschadigingen waarge nomen 1° vak. Drie bevestigings-schroef bouten der houten bekleeding, en twee bevestigingsbouten aan den ruggesteun gebroken. 2° vak. Een bevestigings-schroef bout van de bovenplaat, op de schei ding van het lc en 2«' vak, en een in het vak gebroken, benevens vier bevestigingsbouten der houten bekleeding. Het gedeelte van de schoor tusschen het 1' en 2' vak, dat nog met vier schroefbouten bevestigd was, werd geheel weggeslagen. De lonten, bij de vorige proeven als vermoedelijk gebroken opgegeven, zijn hiel' buiten rekening gelaten.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 135