134 verwonderenwant een ieder heeft in verschillende zaken zijne eigene wijze van zien, en meent allicht, dat die beter is dan van een anderhoewel het meestal uitkomt, dat ook hij zich in vele opzichten op een dwaalspoor bevindt. Evenwel heeft het onbeschroomd bekend stellen van zijne eigene ge dachten een zeer groot nut; hierdoor ontstaat wrijving van denkbeelden; de een heeft hierin gelijk, de ander daarin, zoodat, door beoordeeling van meer personen en zifting, men eindelijk tot een goed resultaat kan geraken. Uit den inhoud van het artikel: Ons verdedigingsstelsel, blijkt ten duidelijkste, dat hier uitsluitend de verdediging van Java door de land macht met de beschikbare middelen beoogd wordt, want van de buitenbe zittingen is volstrekt geen sprake, en de marine schijnt geheel buiten spel te blijven. Van een geconcentreerd verdedigingsstelsel schijnt K. een bepaald voorstander te zijn; daarbij wordt Willem I met omstreken als midden punt beschouwd, terwijl Tjilatjap moet dienen om de verbinding over zee te behouden; dus K. zoude alleen het bezit willen waarborgen van mid den-Java, uitgezonderd het Noorderstrand. Dat de aangegeven centrale stelling, door 20,000 man verdedigd, on tegenzeggelijk zeer sterk, en zelfs bij een goede aanvoering onneembaar is, wil ik volgaarne toegevenmaar of het behoud van geheel Java hierdoor wordt gewaarborgd, wordt door mij ten zeerste betwijfeld. Zoodanige stellingen zijn naar mijn oordeel goed te keuren voor eilan den van de grootte van Madura, Bali of Lombok, alwaar men door het sterk bezetten en versterken van een centraal punt, meester blijft van het geheele eiland; maar met Java, een eiland van zoo groote lengte en uit gebreidheid, is, onder de bestaande omstandigheden, het verdedigen van het centrum niet voldoende, oin het geheele eiland tegen verovering te behoeden. Het onmiddellijk verlaten van de Oostelijke en Westelijke residentiën waardoor de kusten voor het grootste gedeelten ontbloot wordenvind ik eene groote fout, want hierdoor wordt den vijand niet alleen gelegen heid gegeven, om zonder stoornis voet aan wal te zetten, zoodat hij zich al dadelijk in het bezit kan stellen van vruchtbare, goed bevolkte, van verschillende levens- en transportmiddelen ruim voorziene landen, maar tegenover den Javaan verliezen wij daardoor ontegenzeggelijk een groot deel van ons prestige, vooral indien Batavia of een nabij gelegen punt tot landingsplaats gekozen wordt, en dus met Buitenzorg zonder de minste tegenweer wordt prijs gegeven; om reden, die plaatsen bij den inlander toch altijd, al ware het bestuur elders gevestigd, als hoofdplaatsen be schouwd blijven.

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 141