135 Om nu de bewoners der verlaten residentiën te bewegenbij ontsche ping van den vijand met have en goed, vooral vee en voedsel, de wijk te nemen naar het gebergte, zal zeer moeielijk gaan, en zoo iets te bevelen, zoude van onze zijde eene handeling wezenwelke aanleiding moet geven tot het ontstaan van een wettigen en natuurlijken geest van ontevreden heid, welke niet tot het voordeel van den verdediger kan werken. Aangenomen zelfs, dat het volk gedwee onze bevelen opvolgt, en alle bezwaren of moeielijkhedeu van zoo eene verhuizing overkomt, hoe moeten die duizende van menschen dan onder dak gebracht, op den duur gevoed en beschermd worden? Van eene ophooping van beesten willen wij nog niet eens spreken. Bovendien neemt natuurlijk het gouvernement, in dit geval, nog op zijne verantwoording, dat, indien de achtergebleven bezittingen door den vijand verwoest worden, den eigenaar eene billijke schadeloosstelling ge geven worde; hetgeen tot groote geldelijke uitgaven zou leiden, zonder den inlander, die zoo sterk aan zijne haardstede gehecht is, te bevredigen. Mijne zienswijze ten deze is, dat wel invloedrijke hoofden tegen hun zin gehoor zullen geven aan zoodanige pressie, maar om den minderen man zoo met alles wat vervoerbaar is op te laten breken, omdat het gouvernement, waaronder hij staat, zijn persoon en zijne bezittingen niet kan verdedigen, en zoodanige harde maatregelen neemt, opdat de vijand daarvan geen voordeel trekke, zou dunkt mij wel wat rniddeleeuwsch ge handeld zijn. Het verlaten der strandplaatsen, alwaar zich handel en nijverheid ge vestigd heeft, met het volle vertrouwen om door het gouvernement in tijd van nood beschermd te worden zoude voor handelaren en industrieelen eene zware ramp zijn; vooral, indien men ook van hen vorderdeonder die om standighedengetrouw te blijven aan een gouvernement, dat hen zoo deerlijk aan eigen lot overlaat. Immers, gelijk K. voorstelt, zou Batavia tegen een coup-de-main bevei ligd worden, alleen door middel van de schutterij zoo noodig versterkt met eenig kader. Wat zou nu van zoodanige verdediging kunnen verwacht worden? Gesteld, dat die schutterij 1000 man sterk ware, allen menschen die zich uitstekend dapper gedragendan zullen zij tegen een geregelden en overmachtigen vijand toch niet lang standhoudenen hunne dapperheid geen andere uitkomst hebben dan het lijden van treurige verliezenkrijgs gevangenschap en verbeurdverklaring hunner bezittingen, de natuurlijke gevolgen van den oorlog, voor allen, die de wapens voeren. Bestaan er met der tijd, werkelijk goede strandverdedigingswerken,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 142