141 //Die met pek omgaat, wordt er mede besmet" zegt het spreekwoord; weg dus met liet pek uit de gelederen van liet Indische leger, ten einde die besmetting te voorkomen. In ieder leger, en bijzonder in het Neêr- landsch-Iudische, dat uit zulke heterogene bestandeden is samengesteld, treft men voorwerpen aan, die, ongevoelig voor de gewone middelen van correctie, niet anders dan met den stok geregeerd kunnen worden. Deze militairen nu worden aan eene strengere tucht onderworpen en geplaatst in de zoogenaamde 2de klasse van militaire discipline, tot dat zij voldoende bewijzen van beterschap hebben gegeven. Zij blijven gedurende dien tijd geconsigneerd, doen alle extra-corvéeën, verbeuren de hun toekomende ver hoogde soldij, moeten later den tijd, in de 2dc klasse doorgebracht, inha len, en dragen in het kwartier steeds een band om den linkerarmwaarop 2de k. gemerkt staat. Behalve de gewone disciplinaire straffen, kan men op hen ook nog de rottingslagen toepassenen lustig klinken dan ook nog steeds de tooneu van dat instrument door de gewelven der indische ka zernen. Die muziek doet mij steeds pijnlijk aanen gaarne zag ik die strafoefeningen uit de verschillende korpsen van het leger gebannen. Men zoude zich op het indrukwekkende en afschrikkende dier straf kunnen be roepen om hare instandhouding bij de korpsen te billijken. Gaan wij echter eens na, wat daar van is, en of de indruk, daardoor teweegge bracht werkelijk zoo diep en zoo heilzaam is. Beschouwen wij daarbij de zaken zoo als zij zijn, en niet zooals zij zijn moesten. Wat is in den regel de aanleidende oorzaak tot eene plaatsing in de 2de klasse van militaire discipline? Bij de Europeanen, verslaafdheid aan sterken drank; bij de inlanders, het verkoopen van kleine equipement- stukken. Het is van algemeene bekendheid, dat het Europeesch gedeelte van het leger over het algemeen ee.i' stevigen borrel drinkt; er zijn onder, die daaraan zoodanig verslaafd zijn, dat zij er alles aan opofferen, hunne dienstplichten veronachtzamen, de eene stral voor, de andere na, oploopen en eindelijk in de 2de klasse verdwalen. Ofschoon nu deze in dividuen ongetwijfeld zeer slechte soldaten zijn, ziet men niet zelden, dat zij de algemeene sympathie hunner kameraden genieten, die hen als slachtoffers van de militaire discipline beschouwen. Eindelijk maakt zoo iemand kennis met de banken worden hem een zeker aantal rietslagen toegediend, ten aanschouwe der geheele kompagnie. Welk effect maakt die uitvoering nu op de omstanders; de meesten hebben medelijden met den ongelukkige, anderen bewonderen hem, als hij zich goed houdt en niet schreeuwt; niet zelden hoort men dan ook na den afloop uitdrukkingen alsdat heeft hij er verduiveld kranig afgebracht" of dat heit - i - em flink geleverd" en dergelijke. Wordt nu die man na zulk eene onteerende

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 148