156 Tegen drie uur was de versterking geheel door de onzen bezet. De le en halve 4e kompagnie van het garnizoens-bataillonalsmede de 5e kompagnie van het 10e bataillon, kregen nu onmiddellijk last, om snel door te marscheeren naar Gelong Saktie, ten einde die doeson te bezetten, en alzoo den vijand te beletten, zich aldaar weder te verzamelen en op nieuw tegenstand te bieden. De lalang Penandingan was zwaar versterkt', langs den geheelen binnen kant der bainboe-doeriehaag was eene stevig verankerde palissadeering op den 1 el breeden wal geplaatst achter den wal was de grond ongeveer 1.50 el diep uitgegravenen in deze uitgravingen waren van afstand tol afstand blin- deeringen geplaatst, welke ongeveer 4 a 5 el breed waren, uit stevige houten palen bestonden, en met planken of eene voldoend dikke laag bamboe sassak met alang-alang bedekt waren. Deze blindeeringen waren over het algemeen granaatvrij; tot meerdere voorzorg waren daarachter smoorkuilen gegravendie vol water en modder stondenen waarin alzoo de nedervallende granaten 'gesmoord werden. De bedekking der blindeering was naar achter hellende aangebrachten kwam aan den voorkant 25 duim boven de kruin van den wal uit, waardoor men van uit de blindeering over den wal vuren koude. Verder waren in den wal hier en daar groote bamboezen kokers aange bracht, waardoor men geweervuur op sommige belangrijke approches kon brengen. Slechts een huis in de lalang was verbrand, en de granaten hadden over het algemeen weinig schade veroorzaakt. Ook vond men maar 3 gesneuvelde vijanden; alle wapens, 1 ilia'senz. en geblesseerden waren verder door den vijand op zijne vlucht medegenomen. Volgens ingewonnen berichten heeft de vijand bij de verdediging van Penandingan een verlies geleden van 5 dooden en 8 gewonden, en was die talaug bezet geweest door ruim 300 man, gewapend met 104 geweren, 0 lilla'slansen enz. Terstond na de inbezitname der talang begonnen de sappeurs met het kappen van eene voldoende opening in de palissadeering en de bamboe-doc- riehaag, en het slechten van een gedeelte van den walgang. Ook werden nog eenige gesneuvelden begraven, en daarna de iu de talang aanwezige huizen en blindeering, als straf voor het verzet verbrand. Tegen half vier zette de kolonne haren tnarscli naar Gelong Saktie voort, met de halve 4e kompagnie van het garnizoens-bataillon als voorhoede,

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 163