134, rivier bij Arahan Tiga, waar de overgang niet versterkt was, over fe trekken. Hierdoor werd ook nog het voordeel verkregen, dat men, om de zoo even genoemde plaatsen te bereikende Endikat niet behoefde te passeeren. Ten einde nu dit plan uit te voeren zou de kolonne over Moeara Doea trekken, en op die plaats eenigen tijd verblijven, totdat bij Arahan Tiga eene behoorlijke brug zou geslagen zijn. Gelong Saktie werd daartoe den 8st™ Mei door de hoofdmacht verlaten terwijl de 4e kompagnie van het garnizoens-bataillon en de officier van gezondheid Couwenberg achterbleven, en het inmiddels nagenoeg versterkte gedeelte betrokken. Den Ssten Mei rukten de overige troepen van Tebat Seroet naar Moeara Doea, welke plaats des morgens tegen lO uur bereikt werd. Onmiddellijk na de aankomst aldaar werd eene patrouille, bestaande uit 100 pradjoerits, naar de rivierovergang bij Arahan Tiga gezonden, ten einde dat punt in bezit te nemen, en de werkzaamheden van 200 inwoners van Moeara Doea en omstreken te dekken, die met het slaan eener brug over de rivier belast werden. De pradjoerits werden door middel van een klein bamboezen vlot over de rivier gebracht, en bezetteden de aan de overzijde gelegen doeson Tebat Tandjong, die zich bereids onderworpen had. De koelies begonnen dadelijk met het slaan der brug, doch konden, tengevolge van den hoogen waterstand in de rivier, daarmede niet gereed komen. De pradjoerits werden in den avond van den 9t,eu door eenige vijanden verontrust, doch dezen werden door een stoutmoedigen uitval van den ser geant-majoor, kommandant der patrouille, met een vijftal onderhebbenden, die hen door de alang-alang bekropen en aanvielen, spoedig voor goed verdreven. De pogingen, die den volgenden dag in het werk gesteld werden om de brug in orde te brengenmislukten eveneens. De expeditiekommandant besloot, na bericht ter zake ontvangen te hebben, eenige sappeurs tot hulp en tot leiding der werkzaamheden bij de brug af te zenden. Dientengevolge vertrok, in den morgen van den 10clen Mei, een detache ment sappeurs, onder kommando van luitenant Rombouts en onder be dekking van 25 bajonetten van de 5e kompagnie van het 10e bataillon, naar Arahan Tiga, en kwam aldaar tegen 9 uur aan. Bij aankomst vond men de brug in het doorwaadbare gedeelte der rivier

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 171