171 Met K. aannemende, dat de vijand in Samarang zal landen, heeft onze positie bij Ambarawa zeker veel voor zich. Doch waarom verwachten wij den vijand alleen van de Noordzijde van Java? Is de Zuidzijde dan werkelijk, met uitzondering van de baai van Tji- latjap, ongeschikt tot debarkeeren van eene vijandelijke macht? Laten wij vooraf eens nagaan, welke nadeelen de vijand ondervindt, zoo hij Samarang als subject kiest, ten einde dan daaruit af te leiden, of hij wel dat subject zal kiezen. Het spreekt wel van zelf, dat wij de residentiën Kadoe, Hagelen en ook Soerakarta en Djocja, in den eersten tijd niet tot het onderhoud van ons leger zullen doen bijdragen. Samarang zal hoofdzakelijk, in den aanvang, in onze behoeften moeten voorzien, zoowel voor mondbehoeften als transportmiddelen, opdat de vijand er des te minder hulpmiddelen zal viuden. Onze positie naar de zijde van Samarangdie reeds zoo sterk door de natuur is, zullen we nog versterken door veldwerken. Welk belang kan nu de vijand hebben om Samarang als subject te kiezen, en zijne operation in een land te beginnen, waarvan de hulpmiddelen reeds grootendeels uitgeput zijn? Die paar kazernes en magazijnen, waarin hij natuurlijk wel niets zal vinden, althans wij nemen aan, dat wij alles zullen vervoerd hebben, wat zich in de magazijnen bevindt? Onzes inziens hebben die paar gebouwen voor een leger van 20.000 man bitter weinig waarde; ook zullen de magazijnen der kooplieden weinig- meer kunnen opleveren, immers ons eigen leger heeft ook, in de laatste periode voor den inval des vijands, nog zoovéél noodig en wij zullen ons wijders, wel uit de ineest nabij zijnde handelsplaats, dus Samarang, voor zien hebben. De wegen van Samarang naar deze stelling zullen wij wel zoo onbruik baar mogelijk makendoor het vernielen van bruggen als anderzins. Van den spoorweg zullen wij de rails weggenomen en het rollend ma- tarieëlzooveel doenlijk, naar de zijde onzer stelling hebben doen overgaan. Al het bovenstaande resumeerende vragen wij, is't niet veel waarschijn lijker, dat de vijand elders zal landen? Bij de bespreking van eene geschikte stelling voor ons leger, zegt K., is Setjang minder gunstig gelegenomdat we dan te ver van de vorsten landen zijn. In die laatste woorden ligt dus opgesloten, dat op de trouw der Ja- vaansche vorstenhuizen aan Nederland, in geval van een oorlog met eene

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 178