173 We zouden, teruggeworpen wordende, de keus hebben eene nieuwe te- rugtochtslijn te kiezen tusschen de richtingen Ambarawa-Solo en Amba- rawa-Samarang. In de eerste richting moeten wij terugtrekken door een land in vollen opstand, zoodat wij èn door den vijand vervolgd, èn dooi de bevolking geharceleei'd zullen worden. De laatste lijn brengt ons in de ongunstige toestandendie wij boven beschreven, en die wij den vijand hadden toegedacht. Eene landing, als door ons bedoeldkan belet of liever bemoeielijkt worden door eene voldoende macht in Poerworedjo te latendoch dan verzwakken wij weer onze macht bij Ambarawa, en zonde de vijand wellicht niet succes de lijn Samarang-Ambarawa als operatielij 11 kunnen kiezen. Eeeds eenigen tijd vóór dat tot een debarkement overgegaan wordt, zullen vijandelijke oorlogsbodems onze kusten verontrustenhier en daar landingen doen, 's lands kassen zoo mogelijk vermeesteren, telegraaf-ver- bindingen vernielen, de bevolking voor de vijandelijke partij zien te winnen, kortom, reeds geruimen tijd vóór een debarkement verkeert Java in staat v van onrust en onzekerheid wij krijgen van verschillende kanten zich weer sprekende tijdingen betreffende 's vijands handelingen, en zoo zoude't mo gelijk zijn, dat de vijand zijn debarkement reeds eenigen tijd verricht had, vóórdat wij daarvan zekere berichten hadden. Bestaat er dan nog voor ons tijd genoeg oin betrekkelijk ver van elkaar, verwijderde deelen des legers, zooals b. v. die van Poerworedjo en Ambarawa te vereenigen, voor dat de vijand zich voor onze stelling kan bevinden? Tegen de mogelijkheid van een debarkement des vijands aan de zuid kust, zal wellicht aangevoerd worden, dat de vijandelijke vloot daar geen veilige reede vindt. In den oostmoussonals wanneer de vijand zijne landing zal doenis de ankerplaats bij Ambal even veilig als die van Samarang, en in den westmousson, aannemende dat 't vijandelijke leger tegen dat tijdstip des jaars nog niet door onze troepen definitief geslagen en tot 't nederleggen der wapens gedwongen werdis de Samarangsche reede evenmin veilig, en de gemeenschap met de stad gedurigen dikwerf voor geruimen tijd, afgebroken. De vijandelijke vloot zal dan wel vermoedelijk ter reede van Soerabaja hare ankerplaats zoeken. K. schat de sterkte van ons veldleger op 20.000 man. Hoe komen wij aan die macht? We zouden nagenoeg alle buitenbezittingen moeten ont ruimen, om ons leger op Java tot 20.000 man te kunnen opvoeren. Zal die vereeniging der troepen onzer buitenbezittingen met die van Java wel mogelijk zijn? Laat ons eens nagaan, hoeveel tijd gewoonlijk gevorderd wordt, om

Militair Tijdschrift | 1870 | | pagina 180